Historie ERBN - Wykorzystanie nanotechnologii do odbudowy ciała i wykrywania chorób

4 lip 2013 r.

Fot. Shutterstock

Nanotechnologia, czyli tworzenie i manipulowanie strukturami o wielkości rzędu nanometrów, może odmienić wiele obszarów nauki i inżynierii. Profesor Molly Stevens z Imperial College prowadzi badania naukowe obszarów uznawanych jako wspólne dla nanomateriałów i układów biologicznych.

Jednym z obszarów wpływu badań prof. Stevens jest inżynieria tkankowa, która umożliwia budowę rusztowań, na których hodowane są nowe komórki. Dzięki naśladowaniu nanostruktury tkanek ciała, możliwe jest wyprodukowanie lub wyhodowanie ludzkich organów i części ciała w laboratorium. Badania prof. Stevens skupiają się w głównej mierze na hodowli kości zamiennych przy użyciu inteligentnych układów polimerowych.

Prof. Stevens zebrała interdyscyplinarny zespół, w skład którego weszli specjaliści z dziedziny inżynierii, biologii, chemii i fizyki o szerokim spektrum zainteresowań naukowych – od badań interfejsu materiałów komórkowych metodą wysokiej rozdzielczości, przez nowoczesne projektowanie i inżynierię biomateriałów dla medycyny regeneracyjnej aż po technologię czujników biologicznych. W ramach projektu "NATURALE", który uzyskał dofinansowanie ERBN dla początkujących naukowców, zasoby pozyskanej wiedzy specjalistycznej zostaną ukierunkowane na osiągnięcie dwóch celów.

Pierwszym jest zaprojektowanie biologicznie aktywnych peptydów wchodzących w skład białek do kontroli składania i rozkładania nanostruktur, ponieważ nowe bioaktywne materiały mogą odgrywać ważną rolę w technologii czujników biologicznych oraz w diagnostyce. Poprzez wpływ na rozwój technologii czujników biologicznych do monitorowania enzymów i innych substancji biochemicznych w czasie rzeczywistym, badanie może odegrać ważną rolę w leczeniu wielu chorób, takich jak rak lub wspomóc wczesną diagnostykę HIV.

Dla przykładu, prof. Stevens wraz z kolegą z zespołu, dr Roberto de la Rica, z powodzeniem przetestowali pionierską technikę ultraczułej detekcji białek w oparciu o plazmoniczny test immunoenzymatyczny ELISA, który jest o wiele rzędów wielkości bardziej czuły w porównaniu do konwencjonalnej i ogólnie stosowanej techniki ELISA. Nowa metodologia, którą testowano z wykorzystaniem ludzkich próbek pochodzących od pacjentów zakażonych wirusem HIV, umożliwia dużo prostszy, bo widoczny dla gołego oka odczyt wyników. Technika mogłaby wejść na rynek w najbliższej przyszłości, potencjalnie przyspieszając diagnostykę wielu chorób. Powyższe wnioski opublikowano w październikowym wydaniu Nature Nanotechnology (2012).

Drugim celem było dokładne zbadanie naturalnych biologicznych nanostruktur obecnych w strukturach wspierających tkanki biologiczne, czyli w rusztowaniu, które utrzymuje komórki na miejscu. Dzięki opracowaniu syntetycznych wersji tych nanostruktur uczyniono duży krok w kierunku udoskonalenia hodowli komórek wykorzystywanych później do odbudowy tkanek.

Jednym z wielu zastosowań klinicznych tak wyhodowanych komórek mogłaby być na przykład naprawa dużych uszkodzeń kości. Sam fakt lepszego poznania procesów podziału komórkowego i interakcji pomiędzy komórkami a matrycą stanowiącą rusztowanie sprzyja lepszemu zrozumieniu samego rozwoju tkanki.

Źródło: Prof. Molly Stevens

Szczegółowe informacje o projekcie:
- Koordynator projektu: Imperial College w Londynie, Zjednoczone Królestwo
- Tytuł projektu: Materiały bio-inspirowane, stosowane w technologii czujników biologicznych i medycynie regeneracyjnej
- Akronim projektu: NATURALE
Strona internetowa koordynatora projektu NATURALE
- Siódmy program ramowy (7RP) (Nabór wniosków do ERBN): Grant dla początkujących naukowców 2007
- Finansowanie przez KE 1 643 021 EUR
- Czas trwania projektu 5 lat


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!