Witamina C podawana w zastrzykach pomaga leczyć raka

10 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Wysokie dawki witaminy C podawanej w iniekcjach mogą zwiększać skuteczność działania chemioterapii w leczeniu raka jajnika oraz innych nowotworów – twierdzą amerykańscy badacze na łamach „Science Translational Medicine”. Są to jednak tylko wstępne badania.

Specjaliści University of Kansas uważają, że witamina C może być tanim i bezpiecznym sposobem zwiększenia skuteczności leczenia nowotworów, od dawna rozważanym przez onkologów. Podkreślają jednak, że takie działanie wykazuje jedynie ta postać tej witaminy, która podawana w zastrzykach. Nie wystarczy zażywać jej w tabletkach, bo droga pokarmową słabo się wchłania – dodają.

Wcześniej nikt tego nie wykazał, ponieważ firmy farmaceutyczne nie były zainteresowane sfinansowanie takich badań. Witamina C jest bowiem powszechnie dostępna, nie można objąć jej żadnym patentem. Firmy natomiast prowadzą badania kliniczne nad lekami, do których mają wyłączne prawo.

Kierujący badaniami dr Qi Chen twierdzi, że przeprowadzono próby laboratoryjne (na komórkach rakowych), eksperymenty na myszach oraz badania kliniczne na pacjentkach z rakiem jajnika. Wynika z nich, że komórki tego nowotworu okazały się bardzo wrażliwe na działania witaminy C. Jednocześnie zastrzyki nie były toksyczne dla prawidłowych komórek i – co równie ważne - zmniejszały działania niepożądane chemioterapii.

Mniej entuzjastyczna jest dr Kat Arney z Cancer Research UK. W wypowiedzi dla „BBCNews” powiedziała, że od dawna prowadzone są badania nad przydatnością witaminy C w leczeniu nowotworów. To, które przeprowadzili Amerykanie, dotyczy jedynie małej grypy, zaledwie 22 pacjentek.

Specjalistka dodaje, że nie wykazały one jeszcze, czy podawanie mega dawek witaminy C zwiększa przeżywalność chorych. Pozytywne jest natomiast, że zmniejsza ona działania niepożądane chemioterapii. Konieczne są jednak dalsze badania na większej grupie chorych. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!