Zaczęto operować pacjentów na nowym bloku szpitala w Olsztynie

10 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

W szpitalu wojewódzkim w Olsztynie rozpoczęto operowanie pacjentów na nowym, 12-salowym bloku operacyjnym. Dzięki temu większość operacji ma być przeprowadzanych do godz. 15.

Naczelny lekarz szpitala wojewódzkiego w Olsztynie dr Dariusz Onichimowski poinformował PAP, że w poniedziałek na nowym bloku operacyjnym przeprowadzono pierwszych 7 operacji. "Wszystkie sprzęty działają jak należy, nie ma żadnych organizacyjnych ani logistycznych potknięć. Jest tak, jak być powinno" - powiedział.

Nowy budynek, w którym znajduje się centralna sterylizatornia i 12 sal operacyjnych zakończono budować jesienią; w listopadzie odbyło się uroczyste otwarcie bloku operacyjnego. Mimo to przez kolejne tygodnie nie operowano tam pacjentów, ponieważ, jak powiedział PAP dr Onichimowski, należało dokonać jeszcze drobnych przeróbek w instalacjach. Sporo wysiłku organizacyjnego kosztowało także przeniesienie sprzętu z dotychczasowych sal operacyjnych do nowego bloku.

"Wszystko sprawdzaliśmy kilka razy, zanim zdecydowaliśmy o tym, że możemy tam zacząć operować pacjentów. Chcieliśmy uniknąć wpadek, np. związanych z dostarczaniem na sale gazów medycznych. W takim miejscu musi wszystko działać bez zarzutu" - podkreślił Onichimowski.

Otwarcie bloku operacyjnego daje szpitalowi wojewódzkiemu w Olsztynie możliwość wykonywania większej niż dotąd liczby zabiegów i operacji - teraz wykonuje się ich ok. 8 tys. rocznie, a nowy blok daje możliwości na 14 tys. operacji.

Onichimowski powiedział, że mimo to NFZ nie sfinansował większej liczby zabiegów i szpital nie wykorzysta w pełni mocny przerobowych bloku operacyjnego. Jednak zostanie zoptymalizowany czas wykonywania zabiegów - mają się one rozpoczynać rano i trwać do godz. 15.

"To jest optymalna pora zarówno dla pacjenta, jak i lekarzy i całego personelu na sali operacyjnej. Teraz się zdarzało, że pacjent czekał na zabieg do godz. 17 i cały dzień się tym stresował" - powiedział lekarz.

Budowa nowej centralnej sterylizatorni i 12 sal operacyjnych w szpitalu wojewódzkim w Olsztynie była największą inwestycją ostatnich lat w ochronie zdrowia na Warmii i Mazurach - kosztowała 68 mln zł; unijna dotacja wyniosła 45 mln zł.

Nowe sale operacyjne są wyposażone w specjalistyczny sprzęt potrzebny do wykonywania operacji i zabiegów m.in. okulistycznych, ginekologicznych, ortopedycznych, neurologicznych i onkologicznych. Na bloku operacyjnym znajduje się też sala z 17 stanowiskami do wybudzania pacjentów po operacjach, są także pomieszczenia dla pacjentów podatnych na zakażenia.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!