Premier: pacjenci muszą mieć wpływ na decyzje dot. ochrony zdrowia

10 lut 2014 r.

Donald Tusk. Fot. Krzysztof Białoskórski/Sejm

Przedstawiciele pacjentów muszą mieć większy wpływ na podejmowanie decyzji dotyczących ochrony zdrowia - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk podczas VIII Forum Liderów Organizacji Pacjentów, które odbywa się w jego kancelarii.

"Wiem, że bardzo wielu z was ma poczucie krzywdy czy opuszczenia, np. z tytułu nietrafionych decyzji refundacyjnych, a takie zawsze się zdarzają w systemach, które obejmują tysiące lekarstw, i które rozstrzygają o tym, jak wydać miliardy złotych każdego roku" - powiedział premier.

Dodał, że pacjenci i ich reprezentanci muszą być dopuszczeni do dyskusji w sprawie tego, jak system ochrony zdrowia powinien w kraju funkcjonować.

Tusk podkreślił, że przedstawiciele pacjentów powinni mieć wpływ na podejmowanie decyzji ws. ochrony zdrowia. "Nikt nie jest bezbłędny, a w tak wielkiej machinie, jaką jest system ochrony zdrowia, błędy muszą się zdarzać. Naszym zadaniem jest, aby tych błędów było jak najmniej. Bez waszej pomocy, bez waszego uczestnictwa nasza praca nie będzie doskonała" - mówił.

"Ostatnio jest głośno o wyzwaniu, jakim jest skrócenie kolejek do lekarzy. To bardzo często gra o życie i pacjenci wiedzą jak może wyglądać gra o czas, a często pacjenci tego czasu nie mają" - podkreślił premier. "To, co my dzisiaj usłyszymy, będziemy traktowali bardzo serio" - zapewnił.

"Każdy z nas bywa pacjentem, ale nikt nie chce nim być. Nikt z nas nie jest w stanie uniknąć tego i każdy takiego doświadczenia dotyka. Być pacjentem oznacza być także ofiarą systemu, czasem służby zdrowia. Naszym zadaniem jest to, aby te momenty, gdy jesteśmy pacjentami, nie były bardziej dokuczliwe niż jest to konieczne" - dodał premier.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podkreślał, że pacjenci i lekarze są coraz bardziej świadomi postępu medycznego. "Jest oczywiste, że poszczególne grupy chorych oczekują nowości. Prowadząc politykę refundacyjną musimy równoważyć potrzeby pacjentów. Ustawa wzbudzała emocje społeczne, gdy wchodziła w życie, ale była bardzo potrzebna" - powiedział.

"Zależało nam na tym, aby na liście refundacyjnej pojawiały się kolejne nowe leki. 13 nowelizacji list i 900 nowych leków na listach. 14 innowacyjnych leków dla pacjentów chorujących na choroby nowotworowe. Musimy każdą decyzję ważyć, bo ilość środków finansowych jest zawsze za mała. W ramach puli środków decyzje musimy podejmować w sposób przejrzysty" - dodał minister zdrowia.

Prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej ks. Arkadiusz Nowak poinformował, że w Forum uczestniczy 180 liderów organizacji pacjentów. "Spotkaliśmy się nie po to, aby się skarżyć, ale rozmawiać o tym, co możemy poprawić" - powiedział.

W dwudniowym VIII Forum Liderów Organizacji Pacjentów, które odbywa się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, oprócz Tuska i Arłukowicza i ks. Nowaka uczestniczy m.in. p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Marcin Pakulski oraz przedstawiciele środowiska pacjentów. Forum organizowane jest z okazji przypadającego 11 lutego Światowego Dnia Chorego. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!