Witaminy dla dzieci często przekraczają zalecane dzienne dawki

11 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Dostępne na rynku preparaty witaminowe przeznaczone dla dzieci często zawierają dawki poszczególnych witamin większe niż ich zalecane dzienne spożycie – wynika z badań amerykańskich, które publikuje pismo “JAMA Pediatrics”.

Jak przypominają autorzy pracy, przekraczanie dziennych dawek witamin nie jest wskazane u dzieci oraz u dorosłych, ze względu na nieznane do końca potencjalne negatywne konsekwencje zdrowotne, jakie się z tym wiążą.

Naukowcy z Lake Erie College of Osteopathic Medicine w Erie (Pensylwania, USA) przeanalizowali deklarowaną na etykietach zawartość poszczególnych witamin w 21 preparatach przeznaczonych dla maluchów do 12. miesiąca życia oraz 172 preparatów dla dzieci w wieku od 1 roku do 4 lat.

Informacje a ten temat pozyskali z bazy danych stworzonej przez amerykańskie rządowe Biuro ds. Suplementów Diety (Office of Dietary Supplements) we współpracy z Narodową Biblioteką Leków (National Library of Medicine).

"Porównaliśmy dawki poszczególnych witamin deklarowane na etykietach z ich rekomendowaną dzienną dawką" – wyjaśnił agencji Reuters główny autor pracy Michael Madden.

Jest to dawka, którą przeciętna osoba z danej grupy wiekowej powinna spożyć codzienne, by zaspokoić zapotrzebowanie organizmu. W USA ustala ją Institute of Medicine (IOM), a jego zalecenia stanowią niezależną rekomendację dla decydentów.

Analiza dotyczyła 9 witamin w preparatach dla najmłodszych dzieci i 14 witamin w preparatów dla grupy starszej.

Okazało się, że jedynie zawartość witaminy D była zgodna (w preparatach do 1 roku) lub niższa (w preparatach dla dzieci starszych) niż rekomendowana dzienna dawka. Poza tym, w suplementach dla dzieci w wieku 1-4 lata stwierdzono niższą zawartość choliny – 13 proc. rekomendowanej dziennej dawki.

Natomiast dawki pozostałych witamin – tj. witaminy A, C, B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B6, B7 (biotyna), B12, E, K oraz niacyny, kwasu pantotenowego i foliowego - przekraczały dzienne zalecane spożycie. Na przykład, zawartość biotyny odpowiadała 936 proc. rekomendowanej dziennej dawki w preparatach dla grupy w wieku 1-4 lata i ponad 550 proc. w preparatach dla dzieci najmłodszych.

Zawartość witaminy A (i karotenoidów, z których witamina A powstaje w organizmie) była niemal dwukrotnie (tj. o 100 proc.) wyższa niż rekomendowana dawka w preparatach dla dzieci do 1 roku oraz trzykrotnie (o 200 proc.) wyższa w suplementach dla dzieci ze starszej grupy wiekowej. Dawka witaminy E była za wysoka o nieco ponad 100 proc., a dawka witaminy B12 w suplementach dla grupy 1-4 lata o ponad 500 proc.

Autorzy pracy przypominają, że IOM (podobnie jak wiele innych organizacji naukowych i zajmujących się zdrowiem – PAP) nie rekomenduje, by u dzieci prowadzić suplementację witaminami, która powodowałaby przekroczenie rekomendowanych dziennych dawek tych związków.

Eksperci stoją na stanowisku, że obecnie brak jest wystarczającej liczby danych na temat potencjalnych działań niepożądanych nadmiernego spożycia witamin przez małe dzieci, a ponadto ich głównym źródłem powinno urozmaicone jedzenie.

Komentując najnowsze badanie Duffy MacKay z Council for Responsible Nutrition, zrzeszenia producentów suplementów diety, zwraca uwagę, że autorzy pracy analizowali jedynie informacje na etykietach i nie powiązali żadnych negatywnych skutków zdrowotnych ze stosowaniem preparatów witaminowych dla dzieci.

Z kolei dr Paul Offit ze Szpitala Dziecięcego w Filadelfii, który nie brał udziału w badaniach, zaznacza, że dawka witaminy podana na etykiecie suplementu diety nie musi być zgodna z faktyczną zawartością danego związku w produkcie. Potwierdziły to analizy prowadzone w jego szpitalu.

Specjalista dodaje jednak, że rekomendowana dzienna dawka jest wyższa niż zapotrzebowanie przeciętnego dziecka czy dorosłego na daną witaminę. Dr Offit potwierdza, że najlepiej, by rodzice starali się pokrywać zapotrzebowanie dzieci na witaminy i inne związki odżywcze dzięki urozmaiconej diecie.

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!