Witaminy dla dzieci często przekraczają zalecane dzienne dawki

11 lut 2014 r.

Dostępne na rynku preparaty witaminowe przeznaczone dla dzieci często zawierają dawki poszczególnych witamin większe niż ich zalecane dzienne spożycie – wynika z badań amerykańskich, które publikuje pismo “JAMA Pediatrics”.

"Bądźcie bardzo ostrożni, jeśli chodzi o to, co wkładacie dzieciom do ust” – zaznacza badacz.

Polscy pediatrzy i dietetycy oceniają, że u dzieci do 18. roku życia warto prowadzić jedynie suplementację witaminą D, której niedobory są w naszej szerokości geograficznej powszechne, a mogą mieć bardzo negatywne skutki zdrowotne, w tym np. większe ryzyko chorób alergicznych i astmy, a także chorób serca czy osteoporozy w wieku dorosłym.

Zgodnie z polskimi zaleceniami na temat niedoborów witaminy D, które ukazały się w 2009 r., dzieci od 1. do 18 roku życia powinny otrzymywać z dietą i suplementami łącznie 400 IU (jednostek międzynarodowych) tej witaminy w okresie od października do marca, kiedy to w naszej szerokości geograficznej praktycznie nie zachodzi synteza witaminy D w skórze.

Autorzy zaleceń, pod kierunkiem prof. Jadwigi Charzewskiej z Instytutu Żywności i Żywienia zaznaczają, że suplementację można też stosować w innych miesiącach, jeśli dzieci nie przebywają wystarczająco długo na słońcu. W Polsce synteza skórna zapewnia zapotrzebowanie na witaminę D w okresie od kwietnia do września, gdy między godziną 10. a 15. eksponujemy na słońcu ok. 18 proc. powierzchni skóry (tj. odsłonięte przedramiona i częściowo nogi) co najmniej przez 15 minut i bez stosowania filtrów ochronnych.

Z kolei autorzy pracy "Wytyczne na temat suplementacji witaminą D dla Europy Środkowej" z 2013 r. podają, że od września do kwietnia dzieci w wieku 1-18 lat powinny otrzymywać 800-100 IU witaminy D, zależnie od masy ciała, a jeśli synteza skórna jest niewystarczająca również w pozostałe miesiące roku.

Większe zapotrzebowanie na tę witaminę mają dzieci z otyłością. Wynosi ono od 1200 do 2000 IU na dobę. Joanna Morga (PAP)

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!