Pierwszy przypadek polio w Kabulu od 2001 r.

11 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Pierwszy od 2001 r. przypadek zakażenie wirusem polio w Kabulu wykryto u trzyletniej afgańskiej dziewczynki – informuje BBC News. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) obawia się, że infekcja ta może zostać zawleczona do Europy.

Wcześniej zdarzały się jedynie pojedyncze zakażenie wirusem polio w kilku regionach Afganistanu sąsiadujących z Pakistanem. Na dodatek liczba tych infekcja w całym kraju systematycznie spadała. W 2011 r. wyryto 80 przypadków tego zakażenia, w 2012 jedynie 37, a w 2013 – zaledwie 14.

Pierwsze przypadek zakażenia polio w stolicy Afganistanu wykryto u dziewczynki należącej do Kuczi, jednej z grup etnicznych Afganistanu. Chorobę zdiagnozowano mocno już rozwiniętą, gdy dziewczynka była sparaliżowana. Ojciec, taksówkarz, postanowił zawieźć ją na leczenie do Pakistanu.

Na świecie wciąż pojawiają się nowe ogniska polio. W 2013 r. wykryto zakażenia tą chorobą w Syrii i Półwysep Somalijski, gdzie jest wielu niezaszczepionych uchodźców z Somalii, a także w Egipcie, Autonomii Palestyńskiej i Izraelu.

Światowa Organizacji Zdrowia (WHO) pod koniec 2013 r. ogłosiła alarm w związku z coraz częstszymi przypadkami tego infekcji. Pojawiły się bowiem obawy, że może znowu się pojawić w Europie, która jest wolna od tego zakażenia od 2001 r.

Polio, nazywane również chorobą Heinego-Medina, dzięki powszechnym szczepieniom zostało niemal całkowicie wytępione w większości krajów świata. Liczba zakażeń na świecie spadła z 350 tys. w 1988 r. do zaledwie 223 przypadków w 2012 r. O ile pod koniec lat 80. XX w. polio występowało w 125 krajach, to przed dwoma laty pozostało jedynie w trzech państwach: Pakistanie, Afganistanie i Nigerii. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!