Niedźwiedziom polarnym ciepło dzięki genom

11 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Zimą niedźwiedzie brunatne zapadają w stan odrętwienia, aby oszczędzać energię i utrzymywać ciepło. Inaczej jest w przypadku ich krewniaków, niedźwiedzi polarnych, u których dotyczy to tylko ciężarnych samic. Przetrwanie zimy umożliwiają im adaptacje genetyczne.

Opisane w "Genome Biology and Evolution" nowe badanie przeprowadzone na University at Buffalo (USA) wykazało, że genetyczne adaptacje powiązane są z produkcją tlenku azotu, związku, który pomaga przetwarzać składniki odżywcze z pożywienia na energię i ciepło. Geny odpowiedzialne za proces produkcji tlenku azotu u niedźwiedzi polarnych różnią się od tych u niedźwiedzi brunatnych i baribali.

"W obliczu zmian klimatu na świecie coraz istotniejsze jest poznanie adaptacji, które wypracowały organizmy żyjące w dużych szerokościach geograficznych - twierdzi główna autorka badania, biolog Charlotte Lindqvist. - Geny, które uczestniczą w produkcji tlenku azotu, wydają się być sprawniejsze u niedźwiedzi polarnych niż u brunatnych i baribali. U niedźwiedzi polarnych występuje też więcej unikalnych wariantów tych genów".

Te adaptacje naukowcy uważają za szczególnie istotne ze względu na ważną rolę tlenku azotu w metabolizmie energetycznym.

W normalnych warunkach komórki przetwarzają składniki odżywcze w energię. Istnieje jednak proces nazywany termogenezą bezdrżeniową, w którym zamiast energii produkowane jest ciepło w odpowiedzi na określoną dietę lub warunki środowiskowe.

Poziom produkcji tlenku azotu może być kluczowym czynnikiem regulującym ilość ciepła i energii produkowanej w wyniku metabolizmu składników odżywczych czy ilość odkładanego tłuszczu - powiedziała Lindqvist. "Przy wysokich poziomach tlenek azotu może hamować produkcję energii - twierdzi współautorka badania Andreanna Welch z Durham University. - Z kolei przy umiarkowanych może być zaangażowany w wyznaczanie czy - i kiedy - produkowana jest energia albo ciepło".

Badanie było częścią większego projektu, w ramach którego naukowcy starają się dociec, jak niedźwiedzie polarne przystosowały się do swojego niegościnnego otoczenia.

W 2012 roku Lindqvist i jej koledzy donosili o zsekwencjonowaniu genomów niedźwiedzi brunatnych, baribali i niedźwiedzi polarnych. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!