PPOZ: przemyślana polityka zdrowotna poprawi dostępność do leczenia

11 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Właściwie określona rola podstawowej opieki zdrowotnej w systemie opieki zdrowotnej oraz przemyślana polityka zdrowotna poprawią dostęp pacjentów do leczenia - piszą lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia w komunikacie z okazji Światowego Dnia Chorego.

"Poprawy dostępności pacjentów do leczenia nie zapewni interwencyjna pomoc doraźna ministra zdrowia, a długofalowa przemyślana polityka zdrowotna na przyszłość, w której właściwe miejsce podstawowej opieki zdrowotnej, zapewni chorym pacjentom kompleksową opiekę w jak najkrótszym czasie" - podkreślili lekarze z PPOZ w komunikacie przesłanym we wtorek PAP.

Światowy Dzień Chorego to - według PPOZ - dobry moment, by "zastanowić się nad miejscem podstawowej opieki zdrowotnej w systemie, kolejkami do lekarzy wąskich specjalizacji i dostępnością pacjentów do opieki zdrowotnej".

Jak podkreśliła prezes PPOZ Bożena Janicka, w wielu przypadkach pacjent nie może czekać w kolejce do specjalisty, więc to lekarz POZ musi diagnozować i leczyć do czasu, aż pacjent doczeka się wizyty w poradni specjalistycznej. Dodała, że w przypadku pracy lekarza w POZ "potrzebna jest wiedza w co najmniej podstawowym zakresie z wielu specjalności" oraz umiejętność natychmiastowego podejmowania decyzji.

"Dzień Chorego to również ten moment, w którym nie zapominajmy o chorych, którzy w sytuacji cierpienia, oprócz odpowiedniej terapii medycznej, potrzebują po prostu zrozumienia i zauważenia drugiej osoby potrzebującej opieki" - napisali lekarze z PPOZ. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!