Nadwaga szkodzi komórkom w części mózgu zwanej hipokampem

12 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Nadmierna masa ciała jest związana z niższym stężeniem kwasu N-acetyloasparaginowego, który odpowiada za zdrowie komórek hipokampa – informuje czasopismo „Neuroimage: Clinical”.

Naukowcy z SUNY Downstate Medical Center (USA) zaobserwowali, że ludzie z nadwagą posiadają mniej N-acetyloasparaginianu (NAA) w części mózgu zwanej hipokampem niż osoby o normalnej wadze.

Ilość NAA wpływa na ogólną kondycję komórek, dlatego niski poziom tej substancji w hipokampie może negatywnie odbijać się na procesach pamięci, uczenia się, przetwarzania emocji, a także, przypuszczalnie, na mechanizmach kontroli apetytu.

„Wyniki naszego badania pokazują, że nadwaga jest powiązana ze specyficznymi zmianami w rejonie mózgu kluczowym dla powstawania wspomnień i emocji, oraz, prawdopodobnie, apetytu” – mówi dr Jeremy D. Coplan.

Badacze przekonują, że jest to pierwsze badanie, które dowodzi istnienia korelacji pomiędzy stężeniem NAA a masą ciała. Stwierdzono, iż podobny efekt (zmniejszenia produkcji NAA) towarzyszy również długotrwałemu zamartwianiu się, ale nie ma to związku z wartością wskaźnika masy ciała BMI.

Niestety nie wiadomo, czy to nadwaga prowadzi do obniżenia poziomu kwasu, czy odwrotnie. W ramach przyszłych badań naukowcy chcą sprawdzić, czy zrzucenie kilku kilogramów spowoduje zwiększenie ilości NAA w organizmie. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!