Naukowcy z SUNY Downstate Medical Center (USA) zaobserwowali, że ludzie z nadwagą posiadają mniej N-acetyloasparaginianu (NAA) w części mózgu zwanej hipokampem niż osoby o normalnej wadze.
Ilość NAA wpływa na ogólną kondycję komórek, dlatego niski poziom tej substancji w hipokampie może negatywnie odbijać się na procesach pamięci, uczenia się, przetwarzania emocji, a także, przypuszczalnie, na mechanizmach kontroli apetytu.
„Wyniki naszego badania pokazują, że nadwaga jest powiązana ze specyficznymi zmianami w rejonie mózgu kluczowym dla powstawania wspomnień i emocji, oraz, prawdopodobnie, apetytu” – mówi dr Jeremy D. Coplan.
Badacze przekonują, że jest to pierwsze badanie, które dowodzi istnienia korelacji pomiędzy stężeniem NAA a masą ciała. Stwierdzono, iż podobny efekt (zmniejszenia produkcji NAA) towarzyszy również długotrwałemu zamartwianiu się, ale nie ma to związku z wartością wskaźnika masy ciała BMI.
Niestety nie wiadomo, czy to nadwaga prowadzi do obniżenia poziomu kwasu, czy odwrotnie. W ramach przyszłych badań naukowcy chcą sprawdzić, czy zrzucenie kilku kilogramów spowoduje zwiększenie ilości NAA w organizmie. (PAP)