Niebieskie światło podczas snu zapobiega przedwczesnym porodom

13 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Niezwykłego odkrycia dokonał naukowiec z Uniwersytetu Stanowego Florydy (USA). Ustalił, że krótkie rozbłyski niebieskiego światła, emitowane w kierunku śpiących ciężarnych, mogą zapobiegać przedwczesnym porodom.

Prof. James Olcese w swoich badaniach skupił się na poszukiwaniu czynników, które działałyby łagodząco na przedwczesne skurcze porodowe i zapobiegały dużemu zagrożeniu, jakim dla matki i dziecka jest przedwczesny poród. Rozwiązaniem może być, jego zdaniem, para specjalnie przystosowanych okularów.

Naukowiec ustalił bowiem, że krótkie rozbłyski niebieskiego światła, którymi działa się na ciężarne kobiety w trakcie snu, powodują spadek poziomu melatoniny - hormonu powiązanego ze skurczami macicy. W idealnej sytuacji, mogą więc spowolnić lub zatrzymać skurcze.

„Kobieta mogłaby zawsze mieć takie okulary pod ręką, choćby na nocnej szafce przy łóżku, i zakładać, kiedy poczuje niepokojące skurcze” - mówi prof. Olcese.

W 2009 r. Olcese odkrył, że największa liczba porodów rozpoczyna się w nocy, kiedy poziom melatoniny w mózgu jest najwyższy, z uwagi na mały dostęp do światła. Wspólnie z lekarzami z Tallahassee Memorial Hospital przeprowadził badania z udziałem kilkudziesięciu ciężarnych pacjentek z objawami przedwczesnego porodu. Wykazał w nich, iż całonocna ekspozycja kobiet na działanie jasnego światła (w tym wypadku jego źródłem były duże lampy emitujące pełne spektrum światła widzialnego) powodowała wyraźny spadek poziomu melatoniny, hamowanie skurczów i opóźnienie porodu.

„Możemy wykorzystać te dane do opracowania nowych metod pomocy kobietom zarówno w hamowaniu przedwczesnego porodu, jak również w przyspieszaniu porodu opóźnionego, jeśli zachodzi taka potrzeba” - uważa Olcese.

Zamiarem naukowca jest opracowanie specjalnych gogli, które będą emitować światło o odpowiedniej barwie i natężeniu. Użyte we wspomnianym eksperymencie lampy, choć skuteczne, były zbyt mocne i zaburzały cykl snu ciężarnych pacjentek. Okulary, nad którymi pracuje Olcese, będą migały wyłącznie niebieskim światłem, nie zakłócającym przebiegu snu.

Wynalazek ma wejść na rynek za kilka lat.

Za poród przedwczesny uważa się ten, do którego dochodzi przed 37. tygodniem ciąży. Na świat przychodzą wówczas dzieci nieprzygotowane (w różnym stopniu) do samodzielnego funkcjonowania poza łonem matki. Według amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, jedno na osiem niemowląt w Stanach Zjednoczonych rodził się przed terminem. 35 proc. zgonów noworodków wiąże się z wcześniactwem. W Polsce odsetek porodów przedwczesnych wynosi ok. 6,7 proc. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!