KE chce zaproponować regulacje ws. alergenów zapachowych w kosmetykach

13 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Zakaz używania trzech substancji zapachowych w kosmetykach i rozszerzenie listy substancji, które muszą być wymienione na opakowaniu – to zmiany dotyczące alergenów zapachowych, które chce zaproponować Komisja Europejska.

W czwartek rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie nowych regulacji.

Szacuje się, od 1 do 3 proc. mieszkańców UE cierpi z powodu alergii na substancje zapachowe. Proponowane przez KE zmiany w przepisach miałyby pomóc takim osobom w wyborze bezpiecznych dla nich produktów.

Obecnie lista alergenów zapachowych, które powinny być wymienione na opakowaniu produktu kosmetycznego, jeśli ich stężenie przekracza 0,01 proc., zawiera 26 pozycji. Nowe przepisy miałyby rozszerzyć tę listę do ponad stu substancji. Takie substancje będą musiały być wymienione z nazwy w wykazie składników kosmetyku, a nie ogólnie, jako "zapach" lub "aromat".

Komisja chciałaby także zakazać użycia w kosmetykach trzech kolejnych substancji. Są to lyral, atranol i choloatranol. Jak podkreśla KE, zgodnie z najnowszymi badaniami Komitetu Naukowego ds. Produktów Konsumenckich są one niebezpieczne i mogą wywoływać silne reakcje alergiczne.

Unijny komisarz ds. polityki konsumenckiej Neven Mimica podkreślił, że KE nie chce zakazywać produkcji i sprzedaży żadnego konkretnego kosmetyku. Chodzi jedynie o konkretne substancje, które są używane do ich produkcji, aby produkty kosmetyczne były jak najbardziej bezpieczne – zaznaczył.

Według Mimicy producenci, używający w swoich produktach trzech substancji, które miałyby być zakazane, będą musieli zmienić formułę swoich kosmetyków.

Kontrolą kosmetyków w poszczególnych państwach mają się zajmować instytucje krajowe.

Komisja przeprowadziła już konsultacje z krajami UE, ekspertami, przedstawicielami przemysłu kosmetycznego, lekarzami i organizacjami konsumenckimi. Konsultacje społeczne to kolejny krok. Po ich zakończeniu KE podda swoje propozycje pod głosowanie przedstawicieli krajów Unii w komitecie ds. produktów kosmetycznych. Jeśli zostaną zatwierdzone, Parlament Europejski i Rada UE będą miały trzy miesiące na zgłoszenie uwag. Jeśli nie będzie sprzeciwu, nowe regulacje mogą wejść w życie na przełomie 2014 i 2015 roku.

z Brukseli Agnieszka Szymańska (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!