Lepiej, gdy przestępca czuje się winny, niż, gdy się wstydzi

13 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Poczucie winy wiąże się dla przestępcy z mniejszym ryzykiem powrotu za kratki niż poczucie wstydu – informują amerykańscy naukowcy na łamach „Psychological Science”.

Badacze z George Mason University, zaniepokojeni problemem wysokiego odsetka recydywistów w amerykańskich więzieniach, postanowili sprawdzić, jak emocje towarzyszące przestępcy mogą wpłynąć na jego skłonność do ponownego wejścia w konflikt z prawem.

Naukowcy doszli do wniosku, że skazańcy doświadczający poczucia winy z powodu popełnienia przestępstwa po wyjściu z więzienia rzadziej decydują się na kolejny występek i rzadziej wracają za kratki niż przestępcy odczuwający wstyd.

„Kiedy ludzie czują się winni z powodu swojego zachowania, doświadczają napięcia, wyrzutów sumienia i żalu. Badania wykazały, że te uczucia napięcia i żalu zazwyczaj motywują do zadośćuczynienia – przyznania się do winy, przeprosin, czy prób naprawienia wyrządzonych krzywd” – tłumaczą autorzy badania.

Inaczej ma się sprawa z poczuciem wstydu, które może przyjmować dwojakie oblicze. Wstyd prowokuje powstanie negatywnych emocji skierowanych do wewnątrz. Jeśli osoba odczuwająca wstyd wini siebie za powstałą sytuację – pół biedy. Jednak często bywa tak, że wstyd prowadzi do pojawienia się odpowiedzi obronnej, odrzucenia odpowiedzialności i obwiniania innych o własne nieszczęście. Ten rodzaj wstydu może korelować ze wzrostem agresji.

Badacze zapytali świeżo uwięzionych przestępców, co czują w związku z popełnionym przez siebie czynem. Następnie przez rok śledzili ich dalsze losy po zwolnieniu z więzienia. Tym razem chcieli wiedzieć, czy złoczyńcy zostali w tym czasie ponownie aresztowani lub czy dopuścili się przestępstwa, lecz uszło im to na sucho.

Okazało się, że skazańcy, którzy czuli się winni podczas pobytu za kratkami, mieli mniejszą skłonność do wkraczania na drogę recydywy. Podobnie sytuacja miała się z tymi, którzy odczuwali wstyd, ale nie obwiniali innych za to, co się stało. Jednak osoby doświadczające wstydu i przybierające postawę obronną, gotowe do zrzucenia na innych odpowiedzialności za swoje zachowanie, częściej popełniały kolejne przestępstwa.

W przyszłości naukowcy pragną przeanalizować związek między poczuciem winy oraz wstydem a tendencją do nadużywania różnych substancji, zaburzeniami psychicznymi i powodzeniem w ponownym przystosowaniu się do życia w społeczeństwie. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!