Chaotyczne otoczenie związane z osłabieniem samokontroli

13 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Przebywanie w zabałaganionym pomieszczeniu może prowadzić do impulsywnych zachowań i upośledzać funkcjonowanie poznawcze – informuje „Journal of Consumer Research”.

Naukowcy z University of British Columbia (Kanada) oraz Cheung Kong Graduate School of Business (Chiny) przekonują, że chaos w otoczeniu jest powiązany ze zmniejszeniem samokontroli, a w związku z tym ze skłonnością do podejmowania nieprzemyślanych decyzji.

W dodatku dezorganizacja środowiska koreluje z gorszym funkcjonowaniem intelektualnym i obniżeniem poziomu energii potrzebnej do przeprowadzenia skomplikowanych operacji umysłowych.

Badacze zrealizowali kilka eksperymentów. W jednym z nich umieścili osoby badane w zagraconym, bądź dobrze zorganizowanym pomieszczeniu, a następnie pytali, czy byliby oni gotowi zapłacić za różne produkty, począwszy od biletów do kina, a skończywszy na nowoczesnym telewizorze.

Wyniki badania pokazały, że uczestnicy przebywający w zabałaganionym pokoju chętniej godzili się na kupno prezentowanych rzeczy.

Podczas innego eksperymentu zostawiano badanych w czterech różnych pomieszczeniach. Niektóre z nich były ciasne, a inne przestronne. I podobnie, jak wcześniej, w części panował bałagan, a w pozostałych porządek. Tym razem osoby biorące udział w badaniu miały za zadanie odpowiedzieć na pytanie wyświetlone na ekranie komputera.

Okazało się, że badani znajdujący się w chaotycznym otoczeniu gorzej radzili sobie z wykonaniem zadania. Wielkość pokoju nie miała tak wielkiego znaczenia, jak poziom jego organizacji.

„Sugerujemy, że ludzie w dezorganizowanym środowisku doświadczają zagrożenia dla poczucia własnej kontroli. Przebywanie w chaotycznym otoczeniu prowadzi też do pogorszenia wykonania zadań wymagających zaangażowania umysłowego” – podsumowują autorzy badania. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!