Lekarstwa na raka można szukać podpatrując obronne strategie gąbek

14 lut 2014 r.

Niebieska gąbka Haliclona. Fot. Nhobgood/Wikipedia

Związek podobny do substancji wytwarzanej przez gąbki ma szanse znaleźć zastosowanie w leczeniu raka. Metodę syntezy tego związku opracował młody naukowiec z Uniwersytetu RMIT w Melbourne (Australia).

Dr Dan Balan ze Szkoły Nauk Stosowanych RMIT uważa, że otrzymany przez niego analog 15-aza-salicylihalamidu A wykazuje silną aktywność przeciwko kilku ważnym liniom komórkowym białaczek.

„Salicylihalamid A to ciekawy związek pochodzenia naturalnego, wyizolowany z gąbek morskich z rodzaju Haliclona, wyłowionych z wód otaczających wyspę Rottnest u wybrzeży Australii Zachodniej - mówi dr Balan. - Jest substancją wysoce cytotoksyczną, co oznacza, że ma zdolność niszczenia komórek. W naturze gąbki używają go do obrony”.

„Moim celem było zsyntetyzowanie w laboratorium sztucznego odpowiednika tego związku, w formie pojedynczej cząsteczki” - wyjaśnia naukowiec.

Jak dodaje, salicylihalamid A stał się niedawno przedmiotem badań amerykańskiego National Cancer Institute (NCI). W eksperymentach na kilkudziesięciu liniach komórkowych ludzkich białaczek wykazano, że związek ma nowy, nieznany wcześniej mechanizm działania, polegający głównie na zapobieganiu podziałom „wrogich” komórek, przez co może stać się punktem wyjścia dla syntezy nowej klasy związków przeciwnowotworowych.

W ramach swojej pracy doktorskiej Balan skupił się na stworzeniu sztucznego analogu obiecującego związku. „Stworzony przez mnie analog 15-aza-salicylihalamidu A okazał się niezwykle aktywny wobec różnych rodzajów raka, a w szczególności wobec ostrej białaczki promielocytowej HL-60” - mówi doktor.

W kolejnych eksperymentach naukowiec wykazał, że analog 15-aza-salicylihalamidu A jest inhibitorem ATPazy i pompy protonowej, co może uczynić go skutecznym lekarstwem skierowanym przeciwko przerzutowym komórkom nowotworowym.

„Warto podkreślić, że otrzymana przeze mnie cząsteczka jest bardzo łatwa do wyprodukowania; tanio i w dużych ilościach” - podkreśla dr Balan.

Teraz naukowiec zamierza przeprowadzić dalsze badania, które określą skuteczność analogu 15-aza-salicylihalamidu A w zwalczaniu różnych typów nowotworów, nie tylko białaczek.


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!