Schizofrenia może mieć podłoże autoimmunologiczne

14 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Co dziesiąty przypadek schizofrenii może być spowodowany przez atak układu odpornościowego na komórki mózgowe – wydaje się wynikać z badań, o których wstępnych wynikach informuje “New Scientist”.

Objawami schizofrenii są na przykład halucynacje, urojenia czy paranoja. Ta ciężka choroba psychiczna dotyka około 1 proc. ludności. Uważa się, że jej przyczyną jest nadmiar wydzielanej w mózgu dopaminy. Leki antypsychotyczne nie zawsze są skuteczne, mogą też powodować poważne skutki uboczne.

Wcześniejsze badania, opublikowane na łamach „Annals of Neurology” wykazały, że przeciwciała przeciwko receptorowi NMDA komórek nerwowych wyzwalają w mózgu proces zapalny, co prowadzi do drgawek, śpiączki – a czasami także do psychozy.

W roku 2010 Belinda Lennox z University of Oxford przebadała 46 osób, u których niedawno pojawiła się psychoza. Trzy osoby – czyli około 6 proc. - miały we krwi przeciwciała skierowane przeciwko neuronom.

Teraz Lennox prowadzi badania na większą skalę – na 240 osobach ze schizofrenią. Także w ich przypadku obecność przeciwciał przeciwko komórkom mózgowym stwierdziła u około 6 proc. Jednak także niektóre próbki krwi niezawierające znanych przeciwciał tego rodzaju powodowały w warunkach laboratoryjnych reakcję immunologiczną wobec komórek mózgowych.

To zaś sugeruje, że istnieją również inne, nierozpoznane dotąd przeciwciała atakujące komórki nerwowe, a częstość występowania reakcji immunologicznych w mózgu schizofreników może sięgać 10 proc.

W kilku przypadkach schizofrenii z powodzeniem zastosowano immunosupresję, eliminując przeciwciała z krwioobiegu. Jednak liczba leczonych pacjentów jest wciąż zbyt mała, by ocenić wartość takiej terapii.

Przeciwciała rzadko są obserwowane u osób chorujących na schizofrenię od wielu lat. Sugeruje to, że leczenie immunosupresyjne powinno rozpoczynać się wcześnie, aby było skuteczne. Lennox spekuluje, że po pewnym czasie przeciwciała zanikają, jednak pozostają uszkodzenia, jakich dokonały. Dlatego jest zwolenniczką szeroko zakrojonych badań wykrywających obecność przeciwciał.

Być może dzięki odkryciu dr Lennox uda się opracować skuteczne sposoby leczenia schizofrenii - z mniej nasilonymi objawami ubocznymi.

W styczniu podczas konferencji Royal Society of Medicine w Londynie ogłoszono, że lekarze powinni brać pod uwagę przyczynę autoimmunologiczną w przypadku osób wykazujących pierwsze objawy mogące wskazywać na schizofrenię.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!