Picie ojców także wpływa na płód

18 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Nowe badania pokazują, że nie tylko matki, ale także ojcowie ponoszą odpowiedzialność za możliwe zaburzenia u dziecka powstałe w skutek prenatalnej ekspozycji na alkohol.

Artykuł na ten temat opublikowano w najnowszym wydaniu czasopisma „Animal Cells and Systems”.

Dzieci, których matki piją podczas ciąży, mogą urodzić się z alkoholowym zespołem płodowym (FAS) - groźnym zaburzeniem obejmującym szereg wrodzonych wad somatycznych i neurologicznych, rzutujących na całe przyszłe życie. Dzieci z FAS mają m.in. spowolniony rozwój fizyczny, anomalie anatomiczne, zaburzenia małej i dużej motoryki, zaburzenia w odbieraniu bodźców, zaburzenia uwagi i pamięci, problemy z uczeniem się, opóźniony rozwój mowy i problemy komunikacyjne.

Do tej pory za wystąpienie FAS obwiniano wyłącznie matki, które spożywały alkohol w czasie ciąży. Zupełnie nie wiązano tego problemu z ojcami. Przełomowe badanie naukowców z Konkuk University w Seulu (Korea Płd.) podważa dotychczasowe ustalenia, obarczając pijących ojców współodpowiedzialnością za zaburzenia płodu.

Autorzy badania przeprowadzili serię eksperymentów na myszach. Samcom myszy podawano różne dawki alkoholu i porównywano je z grupą kontrolną, która zamiast alkoholu dostawała roztwór soli fizjologicznej. Po ekspozycji zwierzęta dopuszczano do samic i badano poczęte w wyniku tego płody.

Otrzymane wyniki zaskoczyły samych naukowców - wykazały, że spożywanie alkoholu przez ojca może bezpośrednio wpływać na rozwój płodu.

U znacznej części płodów poczętych przez samce eksponowane wcześniej na działanie alkoholu doszło do nieprawidłowości w rozwoju narządów, w tym także mózgu. Dzieci zwierząt z grupy kontrolnej bez wyjątku rozwijały się normalnie.

Czy możliwe jest, aby zaburzenia rozwojowe były determinowane już w momencie zapłodnienia? „Wyniki tego badania dowodzą, że tak - mówią autorzy odkrycia. - Uważamy, że spożywanie alkoholu wpływa na geny przenoszone poprzez nasienie. I to te geny, które są odpowiedzialne za prawidłowy rozwój płodu”.

„Do tej pory w żaden sposób nie wiązano stylu życia ojców z kondycją ich nienarodzonych dzieci - podsumowują autorzy. - Nasze badanie jest przełomowe. Jako pierwsi udowodniliśmy, że nawyki przyszłych ojców, a konkretnie nadużywanie przez nich alkoholu, mogą spowodować znaczące nieprawidłowości u płodu”.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!