U dzieci często zmieniających szkołę częściej występują objawy psychotyczne

19 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Częste zmiany szkoły w dzieciństwie mogą zwiększyć ryzyko zaburzeń afektywnych w późniejszym życiu nawet o 60 proc. - ostrzegają naukowcy z Warwick Medical School. Ich wnioski publikuje "Journal of American Academy of Child and Adolescent Psychiatry".

"Przenoszenie się z jednej szkoły do drugiej może być dla uczniów bardzo stresujące. Nasze badania dowodzą, że może to zwiększyć ryzyko objawów psychotycznych niezależnie od innych czynników. Dzieci często zmieniające szkołę są też czasami bardziej nękane przez rówieśników, co dodatkowo zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia problemów w przyszłości" - mówi dr Swaran Singh, autor badań.

Badaniami objęto grupę dzieci biorących udział w brytyjskim projekcie "Children of the 90s". Testy pod kątem występowania objawów psychotycznych w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zostały przeprowadzone, gdy dzieci miały około 12 lat. W porównaniu z grupą kontrolną, dzieci, które co najmniej trzykrotnie zmieniały szkołę, o 60 proc. częściej przejawiały przynajmniej jeden z objawów psychotycznych.

Jak podkreślają autorzy analizy, częste zmiany szkoły mogą prowadzić do niskiego poczucia własnej wartości i uczucia porażki w konfrontacji społecznej. Poczucie wyobcowania może zwiększać ryzyko objawów psychotycznych u podatnych osób. Obecność tych objawów w młodym wieku jest silnie związana z ryzykiem zaburzeń afektywnych w życiu dorosłym.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!