Otwarto pracownię rezonansu w Centrum Onkologii w Białymstoku

19 lut 2014 r.

Białostockie Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie. Fot. Henryk Borawski/Wikipedia

Szybsze i bardziej precyzyjne leczenie pacjentów będzie możliwe dzięki otwartej w środę w Białostockim Centrum Onkologii pracowni rezonansu magnetycznego. Pacjenci mogą korzystać z nowoczesnego, cyfrowego aparatu do rezonansu, jednego z czterech takich w Polsce.

Inwestycja kosztowała 11 mln złotych. 5,9 mln zł kosztował aparat, pozostałe środki wydano na konieczną adaptację pomieszczeń w starym budynku, w którym kiedyś mieściła się szpitalna kuchnia - poinformowała dyrektorka Białostockiego Centrum Onkologii dr Marzenna Juczewska.

Aby uruchomić nową pracownię szpital otrzymał 3,5 mln zł dotacji z Ministerstwa Zdrowia, 5 mln zł dołożył Urząd Marszałkowski w Białymstoku (szpital podlega samorządowi województwa podlaskiego-PAP), resztę dołożył szpital.

Białostockie Centrum Onkologii nie miało dotychczas sprzętu do rezonansu magnetycznego i badania zamawiało w innych placówkach. Za badania płaci Narodowy Fundusz Zdrowia.

Juczewska przypomniała, że badanie rezonansem odgrywa ogromną rolę zarówno w diagnostyce chorób nowotworowych, jak również w kontroli po leczeniu. Podkreśliła, że kolejka do wykonania rezonansu była "jeszcze większym problemem" niż samo leczenie, bo zdarzało się, że zaczynało się leczenie pacjenta, który nie był do końca dokładnie zdiagnozowany.

Rzecznik podlaskiego NFZ Adam Dębski poinformował, że wkrótce zostanie ogłoszony konkurs na świadczenia, by w Centrum Onkologii z badań rezonansem mogli korzystać nie tylko pacjenci tej placówki, ale także inni pacjenci spoza szpitala, którzy będą mieli skierowania na takie badania.

Dodał, że nowy sprzęt pozwoli na skrócenie kolejek do badań. "Wiemy, że te badania są potrzebne i mamy nadzieję, że ten nowy sprzęt wypełni pewną lukę, która jeszcze istnieje" - powiedział Dębski.

W regionie jest 8 miejsc, gdzie wykonywane są badania rezonansem, z czego 3 w Białymstoku. W 2013 r. wykonano w nich 28,7 tys. badań rezonansem magnetycznym.

Wojewódzki konsultant ds. radiologii i diagnostyki obrazowej prof. Urszula Łebkowska podkreśliła, że nowoczesny sprzęt oznacza dla pacjenta badanie odpowiedniej jakości. "Dla pacjentów onkologicznych rzeczą bardzo ważną jest czas. I ten czas jest najważniejszy w diagnostyce" - mówiła dziennikarzom Łebkowska. Dodała, że cyfrowy aparat do rezonansu jest w stanie wykonać dwukrotnie - lub nawet jeszcze więcej - badań w ciągu doby niż aparat analogowy.

Białostockie Centrum Onkologii przyjmuje rocznie na leczenie w szpitalu ok. 8 tys. pacjentów, przyszpitalna poradnia udziela rocznie 64 tys. porad. Liczby te stale rosną. Dyr. Juczewska mówi, że za rok warunki w szpitalu znacznie się poprawią, bo powinna zostać oddana do użytku modernizowana i rozbudowywana obecnie część szpitala. Szpitalowi bardzo potrzebny jest również nowy tomograf komputerowy, bo obecnie używany jest bardzo obciążony czasowo, przez co na badania trzeba czekać. Trwają starania o środki na ten cel. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!