Kardiolodzy we Wrocławiu zastosowali nowatorską metodę leczenia bezdechu

19 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Kardiolodzy z 4.Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu zastosowali nowatorską metodę leczenia bezdechu sennego. Wszczepiony przez nich stymulator całkowicie eliminuje to zaburzenie. Dotychczas wykonali 15 takich zabiegów.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej w środę kierownik kliniki kardiologii Ośrodka Chorób Serca w tym szpitalu prof. Piotr Ponikowski, do końca 2014 r. planowanych jest jeszcze kolejnych 15 takich zabiegów.

„Wśród pacjentów z niewydolnością serca na bezdech senny cierpi aż 40-50 procent. Wynika to z rozstrojenia całego organizmu po zawale serca. To poważny problem, ponieważ bezdech zwiększa zaburzenia rytmu serca i obniża jakość życia. Implantacja rozrusznika całkowicie eliminuje zaburzenie bezdechu sennego” - dodał Ponikowski.

Ponikowski zaznaczył, że dopuszczalna ilość bezdechów sennych to kilka na godzinę. Jeśli jest ich ponad piętnaście, to pacjenci już kwalifikują się do leczenia. „Rekordziści mają nawet powyżej 50 bezdechów. Czasem jeden trwa kilkadziesiąt sekund, a nawet minutę. To bardzo niebezpieczne zjawisko, które powoduje niedotlenienie organizmu” - dodał kardiolog.

Dr Dariusz Jagielski podkreślił, że nowa metoda leczenia nie ma charakteru operacji kardiochirurgicznej, ale to zabieg kardiologiczny, odbywający się w znieczuleniu miejscowym.

„Wprowadzamy do żyły przeponowej elektrodę, która stymuluje nerw przeponowy uruchamiający przeponę, gdy dochodzi do bezdechu sennego. (...) Druga elektroda wprowadzona przez żyłę czczą informuje stymulator, że nastąpił bezdech” - powiedział Jagielski, który wykonał wszystkie 15 zabiegów we wrocławskiej klinice.

Taki program leczenia bezdechu sennego jest realizowany w Polsce tylko w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Wrocławscy kardiolodzy współpracują przy nim z amerykańskim uniwersytetem w Ohio. Od kilku lat podobne zabiegi wykonywane są również w Niemczech.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!