Pieniądze pozbawiają radości z rodzicielstwa

19 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Wysoki status materialny, a nawet samo myślenie o pieniądzach powoduje, że rodzice czerpią mniej satysfakcji z opieki nad dzieckiem – zawiadamia „Journal of Experimental Social Psychology”.

Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej (Kanada) doszli do wniosku, iż koncentrowanie się na sprawach materialnych i angażowanie w czynności związane z rodzicielstwem to kwestie, które pozostają ze sobą w konflikcie.

Jak wynika z badań, osobom o wysokim statusie socjoekonomicznym zajmowanie się dzieckiem sprawia mniej przyjemności. Już samo oglądanie symbolu pieniądza koreluje z utratą poczucia sensu życia podczas sprawowania opieki nad pociechą.

Na tegorocznej konferencji Towarzystwa Badań nad Osobowością i Psychologią Społeczną w Austin (USA) zaprezentowano rezultaty najnowszego eksperymentu dotykającego tego problemu.

Badacze poprosili osoby badane, znajdujące się z dzieckiem na festynie, o przeczytanie krótkich artykułów. Część z tekstów pobudzała myślenie o potrzebie osiągnięć i produktywności, a pozostałe koncentrowały się na zaspokajaniu potrzeb swoich podopiecznych.

Okazało się, że rodzice z pierwszej grupy, nastawieni na dążenie do sukcesu, zaczynali traktować opiekę nad dzieckiem jako stratę czasu, który mógłby zostać lepiej wykorzystany w inny sposób.

Co ciekawe, najsilniejszy efekt wystąpił u matek. Ojcowie w większym stopniu potrafili nadal cieszyć się chwilami spędzanymi z dzieckiem bez względu na to, czy myśleli o pieniądzach, czy nie.

„Te rezultaty są zgodne z wynikami innych, jeszcze nie opublikowanych, badań, które sugerują, że pieniądze silniej aktywują motywację do osiągnięć i samorealizacji u kobiet niż u mężczyzn” – dodaje Kostadin Kushlev, współautor badania.

Inne badanie, przeprowadzone z kolei przez badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego (USA), pokazało, że ojcowie są zazwyczaj bardziej szczęśliwi niż mężczyźni nie posiadający dzieci. Jednak matki i kobiety bezdzietne nie różnią się istotnie pod względem odczuwanego szczęścia.

Kushlev radzi, aby starać się oddzielić życie zawodowe od momentów spędzanych z dziećmi. „Im mniej będziemy mieszać różne cele i motywacje, tym większego poczucia sensu życia będziemy mogli doświadczać podczas codziennych aktywności” – mówi. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!