Naukowcy wyhodowali ludzkie płuca

19 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Badacze z Uniwersytetu w Teksasie (USA) ogłosili, że udało im się uzyskać w laboratorium zdrowe ludzkie płuca dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu uszkodzonych tkanek.

Specjaliści medycyny komórkowej mogą pochwalić się kolejnym sukcesem w dziedzinie regeneracji organów – korzystając z fragmentów narządów pochodzących od dwójki tragicznie zmarłych dzieci (przypuszczalnie w wyniku wypadku samochodowego), wyhodowali w warunkach laboratoryjnych nowe, sprawne płuca.

„Jeśli chodzi o różne typy komórek, płuca są prawdopodobnie najbardziej skomplikowanym z organów – komórki na powierzchni znacznie różnią się od tych w głębi płuc” – mówi dr Joaquin Cortiella, jeden z badaczy.

Naukowcy rozpoczęli od usuwania wszystkich tkanek z jednego płuca aż do momentu pozostania samego szkieletu składającego się z kolagenu i elastyny. Następnie pobrali komórki z drugiego płuca i nanieśli na otrzymane rusztowanie. Całość zanurzyli w akwarium wypełnionym odżywczymi płynami. Po czterech tygodniach wydobyli uformowane ludzkie płuca.

Teraz, gdy zastosowana technika okazała się skuteczna, badacze planują wykorzystać modele płuc do badania różnych chorób oraz testowania metod leczenia i regeneracji.

„Możemy stworzyć płuca zwłókniałe lub rozedmowe i obserwować, co się z nimi dzieje, jak zachowują się komórki i jak dobrze działa terapia komórkami macierzystymi. Możemy zobaczyć, jak przebiegają zapalenie płuc, gorączka krwotoczna, gruźlica, czy infekcja wywołana przez hantawirusa – choroby atakujące i niszczące płuca” – przekonuje dr Joan Nichols.

Podobne eksperymenty były już przeprowadzane w poprzednich latach na szczurach i świniach.

Badacze długo zwlekali z zawiadomieniem o swoim sukcesie badawczym, chcąc najpierw upewnić się, że zrobili wszystko, co mogli najlepiej.

„Rok zajęło nam udowodnienie samym sobie, że wykonaliśmy dobrą robotę” – przyznaje Nichols.

Niniejsze osiągnięcie jest niezwykle ważne dla rozwoju medycyny regeneracyjnej, ale naukowcy ostrzegają, iż wykorzystanie stworzonych w laboratorium płuc w transplantologii jest na razie nierealne – być może ulegnie to zmianie za kilkanaście lat. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!