Proste zmiany w stylu życia kobiety mogą zapobiec poronieniom

19 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Dzięki prawidłowej masie ciała, unikaniu alkoholu i pracy w nocy oraz macierzyństwu przed 35. rokiem życia można zapobiec ponad jednej czwartej poronień pierwszej ciąży - sugerują duńskie badania opublikowane w „International Journal of Obstetrics and Gynaecology”.

Badania objęły 91 427 ciężarnych duńskich kobiet, z których 3,5 proc. poroniło w latach 1996-2002. Zespół Anne-Marie Nybo Andersen z uniwersytetu w Kopenhadze analizował ich styl życia na podstawie danych zebranych podczas rozmowy telefonicznej.

Jak ustalono, poronieniu sprzyjała nieprawidłowa masa ciała – otyłość lub nadmierne wychudzenie, a także ciężka praca fizyczna - codzienne podnoszenie w czasie ciąży przedmiotów ważących ponad 20 kilogramów.

Brytyjscy eksperci cytowani przez BBC zwracają uwagę, że kobiety - zwłaszcza ciężarne – rzadko podnoszą bardzo ciężkie przedmioty (20 kilogramów waży na przykład wypakowana wakacyjna waliza).

Poronienie zdarzało się częściej także u kobiet po 35. roku życia, pijących w czasie ciąży alkohol oraz pracujących na nocnej zmianie.

Ograniczenie tych niekorzystnych czynników powinno zapobiec wielu poronieniom. Zdaniem autorów badań należy wprowadzić odpowiednie regulacje, dotyczące na przykład polityki zatrudnienia czy udzielania wsparcia studentkom w ciąży.

Jak podkreśliła Anne-Marie Nybo Andersen wszyscy – zarówno młode kobiety i mężczyźni, jak i politycy - powinni zdawać sobie sprawę, że odkładanie macierzyństwa na okres po trzydziestce zwiększa ryzyko poronienia. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!