“Dziennik Polski”: Kto stworzy rejestr błędów medycznych

20 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Polska wciąż nie ma rejestru błędów medycznych. Odpowiedzialnością za to przerzucają się ministerstwo zdrowia i samorząd lekarski. A tracą na tym pacjenci, pisze “Dziennik Polski”.

Z danych przekazanych gazecie przez resort zdrowia wynika, że w ub. roku za błędy w sztuce upomnienia otrzymało 105 polskich lekarzy, naganę – 49, zaś karę pieniężną – zaledwie 14. Prawo wykonywania zawodu zawieszono 10 medykom. O liczbie pokrzywdzonych pacjentów ministerstwo milczy.

Liczby te nie odzwierciedlają jednak rzeczywistej skali pomyłek lekarskich, a tym bardziej ich skutków. Szansa na zmianę tej sytuacji pojawi się dopiero wówczas, kiedy powstanie rejestr błędów medycznych. Federacja Pacjentów Polskich wielokrotnie próbowała przekonać do stworzenia podobnego spisu Naczelną Radę Lekarską i ministerstwo zdrowia. Bez skutku.

Szansy na utworzenie rejestru nie widać, bo nie poczuwają się do tego ani ministerstwo zdrowia, ani samorząd lekarski. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!