Smutna muzyka może poprawiać samopoczucie

20 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Muzyka, która wydaje nam się smutna, a jednocześnie piękna, może pomóc poczuć się lepiej, gdy jesteśmy przygnębieni - wynika z badań przeprowadzonych przez psychologów z Wielkiej Brytanii i Irlandii, o których informuje pismo "Psychology of Music".

Zespół badaczy z Uniwersytetu Kent i Uniwersytetu Limerick analizował wpływ muzyki na nastrój 220 osób, które poproszono o przypomnienie sobie sytuacji powodujących smutek oraz muzyki, której wówczas chciały słuchać. Wcześniejsza analiza prowadzona przez tę samą grupę badaczy wykazała, że w takich momentach częściej wybierana jest muzyka smutna.

Na wybór muzyki wpływ miały takie czynniki jak: wspomnienia przez nią wywoływane, wartość estetyczna i przekaz utworu. Analiza wypełnionych przez uczestników ankiet wykazała, że poprawa nastroju następowała tylko wówczas, gdy do słuchania danych utworów skłaniała uczestników ich wysoka wartość estetyczna. Nastrój nie ulegał natomiast poprawie, jeżeli wybrana muzyka miała wywoływać określone wspomnienia.

Smutna muzyka, która powoduje silne doznania estetyczne, pozwala zdystansować się od własnych negatywnych emocji. W sytuacjach, do których wesoła muzyka zupełnie nie pasuje, smutne dźwięki pozwalają uciec przed przygnębiającą ciszą - mówią autorzy analizy.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!