Innowacyjne leczenie raka prostaty

20 lut 2014 r.

Szpital Eskulap w Osielsku. Fot. szpitaleskulap.pl

Zabiegi leczenia raka prostaty metodą HIFU przy użyciu zrobotyzowanego urządzenia drugiej generacji Focal One rozpoczęto w Szpitalu Eskulap w Osielsku k. Bydgoszczy. Jest to pierwsza w Polsce i trzecia w Europie klinika posiadająca taką aparaturę.

HIFU jest metodą polegającą na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych do niszczenia tkanki nowotworowej. Aparat Focal One HIFU jest urządzeniem nowszej generacji w stosunku do Ablatherm HIFU.

"Metoda jest bardzo atrakcyjna dla pacjentów, gdyż jest najmniej inwazyjna i pozwala oszczędzać funkcje fizjologiczne. Przydatna jest też z tego powodu, że w przypadku nawrotu choroby nowotworowej po operacji chirurgicznej, radioterapii czy teleradioterapii w zasadzie można stosować tylko farmakoterapię" – podkreślił prowadzący szpital prof. Stanisław Molski.

Aparat Focal One jest wysoko zaawansowany technologicznie. Wykonuje wszystko to, co urządzenie poprzedniej generacji, ale też wiele innych, bardzo precyzyjnych funkcji. Zabieg trwa od półtorej do dwóch godzin.

"Do odbytnicy pacjenta wprowadza się sondę, która pierwotnie skanuje gruczoł krokowy. Wykorzystujemy fuzję obrazy rezonansu magnetycznego i obrazu ultrasonograficznego. Później w procesie całkowicie skomputeryzowanym, wykonywanym automatycznie przez robota z wielką precyzją jest niszczony rak" – podkreślił dr Krzysztof Rożnowski, który wykonuje badania w technologii HIFU od 2006 r.

W czasie zabiegu dochodzi nie tylko do termicznego zniszczenia raka, ale następuje również uwrażliwienie układu odpornościowego na komórki nowotworowe.

Bezpośrednio po zabiegu - przez podanie pacjentowi kontrastu ultrasonograficznego -można stwierdzić, czy komórki nowotworowe zostały doszczętnie zniszczone. Jeżeli tak się nie stało, to można zabieg uzupełnić.

"Skuteczność leczenia metodą HIFU jest porównywalna z brachyterapią teleradioterapią, wynosi też powyżej 83 proc." – podkreślił dr Rożnowski.

Prof. Molski przyznał, że dostęp pacjentów do korzystania leczenia HIFU ogranicza wysoki cena zabiegu i niefinansowanie go przez NFZ. "Metoda jest uwzględniona w katalogu procedur, ale jeszcze nie ma wyceny. Myślę, że jest to na etapie prac komisji do spraw wyceny" - zaznaczył.

Pierwszy aparat, jeszcze Ablatherm HIFU, został wyprodukowany w Lyonie przed 20 laty. Od tego czasu do września 2013 r. wykonano 34-35 tys. zabiegów. Wiodącymi ośrodkami się leczenia raka prostaty z wykorzystaniem tej technologii są kliniki Lyonie, Monachium i Regensburgu.

Aparaty Focal One HIFU, oprócz Osielska k. Bydgoszczy, są w Lyonie, a także w Holandii, gdzie urządzenie jest wykorzystywane przez trzy ośrodki. Kolejne mają trafić do Zurychu, Paryża i Londynu.

W Polsce zabiegi w technologii Ablatherm HIFU obecnie wykonuje klinika w Grodzisku Mazowieckim. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!