Eksperci: należy częściej przepisywać opioidowe leki przeciwbólowe

20 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Lekarze powinni częściej przepisywać opioidowe leki przeciwbólowe. Nieuzasadnione są obawy, że chorzy się od nich uzależnią – powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki na konferencji prasowej w Warszawie.

Spotkanie pod hasłem "My chorzy i nasz ból" poświęcone było niedostatecznemu leczeniu przeciwbólowemu u pacjentów cierpiących na nowotwory. Prezes Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szymon Chrostowski stwierdził, że aż u trzech czwartych pacjentów onkologicznych ból nie jest wystarczająco uśmierzany. Wielu pacjentów narzeka, że lekarze wręcz odmawiają im zastosowania leków opioidowych.

"Chorzy najczęściej słyszą, że rak musi boleć albo że trzeba nauczyć się z tym żyć. Wmawia się im nawet, że nie ma odpowiedniego lekarza do wypisania recepty na lek opioidowy. To skandal, jak lekarze mogą opowiadać takie rzeczy" – powiedział Chrostowski.

Dorota Makowska, która od 2005 r. leczy się z powodu raka piersi, powiedziała, że część lekarzy nie chce nawet pytać chorego, czy odczuwa jakieś dolegliwości. "Długo cierpiałam; pomogli mi dopiero lekarze z hospicjum, którzy wiedzą jak należy uśmierzać dolegliwości" - dodała.

Dr Jarosław Woroń ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przyznał, że w Polsce stosuje się pięciokrotnie mniej opioidowych leków przeciwbólowych aniżeli w Niemczech. Jednocześnie jesteśmy na trzecim miejscu w Europie pod względem zużycia dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych, głównie paracetamolu oraz tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Takie środki w leczeniu silnych bólów przeciwnowotworowych są jednak mało skuteczne – podkreślała Dorota Kaniewska, która od 1999 r. choruje na raka jelita grubego. Powiedziała, że musiała się poddać kilkunastu operacjom, wiele się nacierpiała, pomogło jej dopiero zastosowanie opioidowych środków przeciwbólowych. Niestety, tylko w niektórych ośrodkach lekarze chcą i potrafią je stosować.

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki wyjaśniał, że na liście refundacyjnej jest wiele przepisywanych na receptę nowoczesnych leków przeciwbólowych, w tym również opioidowych. Przed rokiem wycofano stosowanie tzw. różowych recept, na których jedynie można było przepisywać chorym tego rodzaju leki, co stygmatyzowało pacjentów.

„To, że przeciwbólowe leki opioidowe nadal zbyt rzadko są stosowane, wynika z wciąż pokutującej wśród lekarzy niechęci do ich przepisywania. Sama procedura ich wypisania jest już bardzo prosta” - podkreślił Radziewicz-Winnicki.

Dodał, że głównie chodzi o lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy nie mają dostatecznej wiedzy dotyczącej stosowania tych preparatów. Obawiają się, że chory może się uzależnić od tych leków, co jest całkowicie nieuzasadnione.

Podkreślił również, że nadal występuje w środowisku medycznym opioidofobia, czyli lęk przed stosowaniem leków opioidowych. „Paradoksem jest, że lekarze nie obawiają się przepisywania pacjentom tzw. benzodiazepin, leków o działaniu przeciwlękowym, uspokajającym i nasennym, które faktycznie doprowadzają do uzależnienia” – dodał Radziewicz-Winnicki.

Przyznał, że konieczne jest stworzenie koalicji, z udziałem przedstawicieli środowiska medycznego, izb lekarskich, jak i pacjentów, która pomogłaby przełamać opór lekarzy przed szerszym stosowaniem przeciwbólowych leków opioidowych. Zapowiedział też, że kolejne leki przeciwbólowe sukcesywnie będą wprowadzane na listy refundacyjne.

Z anonimowych opinii - zebranych przez Koalicję na Rzecz Walki z Rakiem podczas spotkań z pacjentami w listopadzie 2013 r. w Warszawie oraz w styczniu 2014 r. w Łodzi - wynika, że 79 proc. chorych na nowotwory narzeka na ból, który nie jest dostatecznie uśmierzany. 86 proc. przyznało, że ich dolegliwości są tak silne, iż destabilizują ich życie prywatne i zawodowe. W skali od 1 do 10 punktów większość chorych stwierdziła, że odczuwa natężenie bólu na poziomie 7 punktów.

Kierownik Zakładu Psychoonkologii Centrum Onkologii dr Mariola Kosowicz podkreśliła, że przewlekły ból doprowadza chorego do zaburzeń psychicznych, w tym szczególnie do depresji. Osoby cierpiące na choroby przewlekle, do jakich coraz częściej zaliczane są nowotwory, od trzech do sześciu razy częściej mają myśli samobójcze.

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!