Prof. Mrukwa-Kominek członkiem zarządu Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Zaćmy i Chirurgów Refrakcyjnych

21 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Prof. Ewa Mrukwa-Kominek - pełniąca obowiązki zastępcy dyrektora Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach - została członkiem zarządu Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Zaćmy i Chirurgów Refrakcyjnych. Jest jedynym przedstawicielem Polski w tym gronie.

Towarzystwo skupia tysiące członków, w tym najwybitniejsze autorytety w dziedzinie okulistyki z całej Europy. Zajmuje się głównie edukacją lekarzy, wydawaniem zaleceń terapeutycznych, wprowadzaniem nowych metod leczenia oraz organizacją i wsparciem konferencji i szkoleń.

Prof. Mrukwa-Kominek uważa, że objęcie przez nią stanowiska w zarządzie Towarzystwa to docenienie polskiego dorobku naukowego. Okulistka powierzono tę funkcję po rekomendacji polskich członków organizacji.

Kadencja członka zarządu wynosi dwa lata. Można ubiegać się o dwie kadencje. „Najważniejszym problemem, który pojawia się na forum Towarzystwa, jest leczenie zaćmy i starczowzroczności. Starczowzroczność to taki stan narządu wzroku, w którym z wiekiem pojawia się zaburzenie akomodacji będące efektem starzenia soczewki, wiąże się z koniecznością korekcji, żeby dobrze widzieć. Ta korekcja jest możliwa za pomocą okularów, ale również chirurgicznie metodami zewnątrz – jak i wewnątrzgałkowymi” - powiedziała PAP prof. Mrukwa-Kominek.

„To najważniejsze wyznawanie, bo dziś, w XXI wieku, każdy pacjent chciałby móc czytać i chodzić bez okularów” - zaznaczyła okulistka. Prof. Ewa Mrukwa-Kominek specjalizuje się m.in. właśnie w leczeniu starczowzroczności. Jako pierwsza w Polsce przeprowadziła operację wszczepienia soczewki bioanalogicznej pacjentowi cierpiącemu z powodu zaćmy.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!