"Nasz Dziennik": Światowej rangi odkrycie białostockich naukowców

21 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku jako pierwsi na świecie rozpoznali pełną sekwencję do tej pory słabo rozpoznanej bakterii Escherichia albertii - informuje "Nasz Dziennik".

Inne ośrodki na świecie – m.in. trzy w USA – prowadzą podobne prace, nam udało się je wyprzedzić – podkreśla dr hab. Katarzyna Leszczyńska, kierownik Zakładu Mikrobiologii UM w Białymstoku.

Złożenie takiego genomu umożliwi pozyskanie informacji, w jaki sposób bakterie te mogą ludziom zaszkodzić – tłumaczy Leszczyńska. Jak dodaje, bakterie Escherichia albertii zidentyfikowano m.in. w Japonii, Bangladeszu czy Niemczech i uważa się, że były one odpowiedzialne za wywołanie epidemii biegunek.

Wyniki naszych badań nad tą do tej pory słabo rozpoznaną bakterią – jej szczepom nadano nazwę dopiero na początku XXI w. - otwierają drogę do dalszych badań – mówi Leszczyńska.

Jak podkreśla, najważniejsze, że cała uzyskana w ten sposób wiedza może posłużyć w leczeniu ludzi. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!