Mózgi psów i ludzi jednakowo reagują na dźwięki

21 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Mózgi psów i ludzi reagują na dźwięki, np. śmiech albo szczekanie, w jednakowy sposób. To pozwala sądzić, że obszar przetwarzania głosu w mózgu ewoluował tylko raz, co najmniej 100 mln lat temu - czytamy w "Current Biology".

Do takiego wniosku doszła Attila Andics z MTA-ELTE Comparative Ethology Research Group na Węgrzech i jej współpracownicy po badaniach 11 psów. Zwierzęta wyszkolono tak, by umiały długo leżeć bez ruchu. Dzięki temu można je było przebadać za pomocą funkcjonalnego magnetycznego rezonansu jądrowego.

Naukowcy badali aktywność mózgu psów, kiedy te słuchały niemal 200 różnych odgłosów ludzkich i psich, od skomlenia i płaczu po szczekanie i śmiech. Podobnie zbadano 22 ludzi.

Obrazowanie mózgu wymaga, aby badany się nie poruszał. Dlatego wykonywanie tego typu badań na zwierzętach wymaga podawania im środków usypiających. To jednak bardzo ogranicza możliwość realizacji samego badania. Nowatorskie metody treningu pozwoliły jednak wyszkolić psy do tego stopnia, że pozostawały one w bezruchu przez czas potrzebny do skanowania.

Andics porównała wyniki uzyskane podczas identycznego eksperymentu przeprowadzonego u ludzi i czworonogów. Jak twierdzi, że mózgi ludzi i psów, w reakcji na głos, "zapalają się" w podobnych obszarach. Jak się spodziewała, mózgi psów reagują silniej na szczekanie i skamlenie, a mózgi ludzi - na odgłosy ludzi.

"Psy i ludzie żyją w podobnym środowisku społecznym - zauważa Andics. - Nasze wyniki pozwalają sądzić, że używają podobnych mechanizmów mózgowych do przetwarzania informacji społecznej". To pomaga wyjaśnić, dlaczego nasze gatunki tak łatwo się ze sobą dogadują.

Andics sugeruje, że obszar mózgu biorący udział w przetwarzaniu głosu powstał w trakcie ewolucji tylko raz, najpóźniej ok. 100 mln lat temu. Wtedy właśnie żyło na ziemi zwierzę, od którego początek wzięła później linia organizmów ewoluująca w kierunku Homo i w kierunku psowatych.

Wyniki badań można też wyjaśnić inaczej - zauważa Clive Wynne z Arizona State University w Tempe (USA), cytowany na stronie "New Scientist". "Mózg to bardzo plastyczny organ. Odnotowana w badaniu reakcja psów może wynikać z faktu, że większość psów zna głos ludzi właściwie od małego - mówi. - Niekoniecznie musi to wskazywać na ewolucyjne podobieństwo obszarów mózgowych. Sugeruje jedynie, że w mózgach ludzi i psów istnieją podobne +kontynenty+, które mogą wykonywać podobne zadania". (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!