Jasne światło potęguje wrażenia emocjonalne

21 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Intensywne oświetlenie sprawia, że silniej odczuwamy emocje, zarówno te pozytywne, jak i negatywne – wynika z badań opublikowanych w „Journal of Consumer Psychology”.

Od dawna wiadomo, że słoneczne dni sprzyjają optymistycznemu nastawieniu do życia. Jesteśmy wtedy szczęśliwsi i bardziej skorzy do pomocy innym. Pochmurna pogoda koreluje za to z obniżonym nastrojem i może prowadzić do powstania sezonowych zaburzeń afektywnych.

Jednak naukowcy z Uniwersytetu Toronto w Scarborough (Kanada) oraz Uniwersytetu Northwestern (USA) twierdzą, że jasne światło intensyfikuje wszystkie emocje – nie tylko te pozytywne.

"Odkryliśmy, że podczas słonecznych dni ludzie posiadający skłonności depresyjne czują się bardziej przygnębieni" – mówi Alison Jing Xu.

Badacze przeprowadzili serię eksperymentów, w trakcie których wystawiali osoby badane na działanie różnych bodźców w pomieszczeniach o jasnym, bądź przytłumionym świetle.

Okazało się, że badani znajdujący się w intensywnie oświetlonym pokoju doświadczali silniejszych przeżyć: mieli większą ochotę na pikantne potrawy; oceniali fikcyjnego bohatera jako bardziej agresywnego, a obserwowaną kobietę jako bardziej atrakcyjną; mocniej reagowali na pozytywne lub negatywne określenia; pili więcej ulubionego soku.

"Jasne światło intensyfikuje wstępne reakcje emocjonalne, które pojawiają się u nas w odpowiedzi na różne bodźce, włączając w to produkty i ludzi" – komentuje Xu.

Naukowcy przekonują, że przyciemnione światło sprzyja podejmowaniu racjonalnych decyzji, a nawet ułatwia prowadzenie negocjacji. Rezultaty niniejszych badań mogą okazać się też przydatne dla sprzedawców.

"Jeśli handlujesz produktami o silnym zabarwieniu emocjonalnym, jak kwiaty, czy pierścionki zaręczynowe, dobrym pomysłem byłoby oświetlenie swojego sklepu tak intensywnie, jak tylko się da" – radzi badaczka. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!