UE i Rosja skierują do Polski ekspertów od afrykańskiego pomoru świń

21 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Unia Europejska i Federacja Rosyjska uzgodniły w piątek, że w przyszłym tygodniu do Polski przyjadą ich eksperci, by zbadać sytuację związaną z wykryciem w naszym kraju dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików.

Poinformowali po rozmowach w Moskwie szef Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji (Rossielchoznadzor) Siergiej Dankwert i dyrektor generalna Dyrekcji ds. Zdrowia i Konsumentów Komisji Europejskiej Paola Testori Coggi.

Jak podano, druga taka wspólna misja uda się do Włodzimierza, 180 km na wschód od Moskwy, gdzie usytuowany jest ośrodek badawczy zajmujący się wirusem ASF.

Coggi oświadczyła, że szczegółowo omówiła z Dankwertem "sytuację powstałą po stwierdzeniu ognisk afrykańskiego pomoru świń na granicy FR i UE". "Przedyskutowaliśmy warunki, na jakich może być wznowiony eksport wieprzowiny z Unii do Rosji" - powiedziała.

Jej zdaniem "ważne jest, by na poziomie naukowców porozumieć się, jakie kroki są potrzebne, aby zagwarantować, że wirus nie rozprzestrzeni się na terytorium Unii Europejskiej".

Szef Rossielchoznadzoru ze swej strony poinformował, iż uzgodniono, że "będą pracowały dwie ekipy ekspertów, które przygotują materiały do dalszych dyskusji". "Spotkamy się ponownie, gdy zakończą swoje prace" - oznajmił.

Dankwert sprecyzował, że eksperci będą dyskutować m.in. o problemach regionalizacji. "Postaramy się być maksymalnie elastyczni, ale kto dzisiaj może dać gwarancje, że coś znów się nie wydarzy na terytorium UE" - powiedział.

"Naszym zadaniem jest wznowienie handlu wieprzowiną, ale bezpiecznego. Jestem przekonany, że problem rozwiążemy" - oświadczył szef Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego.

29 stycznia Rosja zażądała od UE, aby nie certyfikowała wieprzowiny wysyłanej do Rosji, co oznacza w praktyce wprowadzenie przez Moskwę zakazu importu takiego mięsa. Powodem było wykrycie na Litwie dwóch ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzików. W ostatnich dniach dwa przypadki ASF u dzików stwierdzono również w Polsce.

We wtorek - na spotkaniu w Moskwie z szefami służb weterynaryjnych Francji, Holandii, Danii i Litwy - Dankwert ocenił, że wykrycie tej choroby na terytorium Polski oznacza "istotne pogorszenie" sytuacji. "Prognozy Rossielchoznadzoru dotyczące tempa i kierunku rozprzestrzeniania się choroby w pełni się potwierdziły" - oznajmił.

W ocenie szefa Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego "powstała sytuacja epizootyczna zagraża nie tylko Litwie, Łotwie, Estonii i Polsce, ale także Niemcom, Czechom, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i innym krajom regionu, jak również obwodowi kaliningradzkiemu oraz szeregu rejonom Ukrainy i Białorusi".

Dankwert oświadczył wówczas też, że "sytuacja wymaga podjęcia twardych i systemowych działań, mających na celu niedopuszczenie do dalszego przenoszenia choroby".

Szef Rossielchoznadzoru zadeklarował wtedy, że Rosja "gotowa jest udzielić wsparcia Komisji Europejskiej, od której oczekuje propozycji dotyczących regionalizacji na terytorium Unii Europejskiej".

Rosja chce podzielić Unię Europejską na obszary w zależności od występowania ASF. Oficjalnym zakazem wwozu na terytorium Unii Celnej, która obejmuje Rosję, Białoruś i Kazachstan, zamierza objąć Łotwę, Litwę, Estonię i Polskę. KE się na to nie zgadza. Według Komisji ewentualny zakaz może dotyczyć tylko regionów, w których stwierdzono przypadki afrykańskiego pomoru świń.

W wypadku Polski ustanowiona przez Komisję Europejską strefa buforowa obejmuje konkretne powiaty i miejscowości województw: podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

Wprowadzono tam wzmożone środki ostrożności, tj. zakaz eksportu świń, ich nasienia, zarodków i komórek jajowych. Ponadto monitoringowi mają być poddane wszystkie gospodarstwa rolne na tym obszarze ze świniami. Zostaną też przeprowadzone spisy inwentarza. Zarządzono tam również odpowiednie zasady dezynsekcji i higieny. Przyjęte środki mają na razie obowiązywać do 14 marca.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!