Mazowieckie: Kontrole hodowli i transportu świń w związku z ASF

21 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Kontrole hodowli i transportu świń zapowiedziano w piątkowym komunikacie wojewody mazowieckiego w związku z dwoma przypadkami afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików. Na Mazowszu szczególne środki ostrożności obowiązują w powiecie łosickim.

Urząd wojewody przypomniał, że powiat łosicki, decyzją Komisji Europejskiej, został objęty tzw. obszarem zakażonym. Oznacza to, że wieprzowina pochodząca z tego obszaru nie może być eksportowana do krajów UE oraz nie może być przedmiotem handlu wewnątrzwspólnotowego.

W piątek odbyło się spotkanie Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski zarekomendował służbom stały monitoring sytuacji.

W komunikacie wojewody napisano, ze na terenie powiatu łosickiego - zgodnie z rozporządzeniem powiatowego lekarza weterynarii - obowiązują od 20 lutego 2014 r. dodatkowe środki ostrożności.

"Zakazuje się m.in.: prowadzenia targów, wystaw, pokazów trzody chlewnej, urządzania polowań oraz odłowów bez zgody powiatowego lekarza weterynarii. Ponadto świnie transportowane do rzeźni muszą mieć wystawione świadectwa zdrowia. Każdy przypadek padnięcia świni należy zgłosić niezwłocznie do powiatowego lekarza weterynarii" - czytamy.

Dodano, że wyznaczone zostaną miejsca do kontroli samochodów przewożących trzodę chlewną oraz do ich ewentualnej dezynfekcji w przypadku wystąpienia ognisk choroby na Mazowszu. "Dokonana zostanie również ponowna ocena dostępności materiałów służących do neutralizacji wirusa (m.in. mat dezynfekcyjnych), w razie potrzeby zostaną one uzupełnione" - czytamy.

Ponadto, Wojewódzki Inspektorat Weterynarii z siedzibą w Siedlcach przeprowadzi szkolenia m.in. dla funkcjonariuszy komend powiatowych policji w Łosicach, Siedlcach i Sokołowa Podlaskiego.

Urząd przypomniał, że od otrzymania pod koniec czerwca 2013 r. informacji o ASF na Białorusi, inspekcja weterynaryjna na Mazowszu przebadała w 2013 r. 839, a w 2014 r. 198 świń i dzików. Przeszkolono także ok. 400 lekarzy weterynarii, 100 członków kół łowieckich oraz policjantów i pracowników inspekcji transportu drogowego. Służby weterynaryjne sprawdziły m.in. stan magazynów epizootycznych, rzeźnie i zakłady utylizacji. Inspekcja prowadzi wzmożone kontrole samochodów przewożących trzodę chlewną.

W Polsce wykryto dwa przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików, pierwszy stwierdzono w poniedziałek u dzika w gminie Szudziałowo (woj. podlaskie), a drugi we wtorek u dzika znalezionego w odległości ok. 15 km od pierwszego.

Chorobę afrykańskiego pomoru świń (ASF) pierwszy raz opisano w 1921 r. w Kenii. Do Europy, a konkretnie do Portugalii, wirus przywędrował w 1957 r. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 r. ASF jest trudna do zwalczania, nie ma na nią szczepionki. Choroba przenoszona jest przez dziki, które często przychodzą do zabudowań w poszukiwaniu pożywienia. ASF nie jest groźna dla ludzi. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!