Eksperci: choroby zapalne to wyzwanie dla medycyny XXI wieku

23 lut 2014 r.

Na schorzenia zapalne, w tym nieswoiste zapalenia jelita, jak np. choroba Leśniowskiego-Crohna, zapada coraz więcej dzieci i młodzieży. Problem w tym, że dokładne przyczyny rozwoju tych chorób są mało poznane, co utrudnia profilaktykę – oceniają eksperci.

Tymczasem z badań IBD 2020, które przedstawił niezależny konsultant w ochronie zdrowia z Wielkiej Brytanii Richard Driscoll wynika, że porady odnośnie rzucenia palenia są udzielane bardzo rzadko. Badanie przeprowadzono wśród ponad 5 tys. pacjentów z sześciu krajów - Kanady, W.Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Francji i Szwecji. 70-80 proc. chorych będących palaczami przyznało, że nikt nigdy nie zaoferował im pomocy w rzucaniu palenia. Z kolei 40 proc. pacjentów nie miało dostępu do dietetyka, choć bardzo tego potrzebowało.

Aby zobrazować trudności, z jakimi zmagają się pacjenci z autoimmunologicznymi chorobami zapalnymi, do których należą też m.in. łuszczyca czy zapalne choroby stawów, podczas 9. Kongresu ECCO zaprezentowano wystawę sztuki „Perspectives - Art, Inflammation and Me". Znalazły się na niej również dzieła dwóch polskich artystów: Sebastiana Kubicy oraz Pati Dubiel.

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!