Bierne palenie pogarsza stan dzieci z astmą

23 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Dzieci narażone w domu na wdychanie dymu tytoniowego mają niższy poziom enzymu, który pomaga im w radzeniu sobie z astmą - dowiedli brytyjscy naukowcy. Wyniki ich pracy opublikowano w czasopiśmie „Chest”.

Bierne palenie od lat wymieniane jest jako jeden z najpoważniejszych czynników pogarszających stan dzieci chorych na astmę - nasilający objawy tej choroby i zmniejszający skuteczność terapii steroidami wziewnymi. Jednak mechanizm tego zjawiska nie był znany.

Teraz naukowcy z Imperial College w Londynie wykazali, że dzieci z ciężką postacią astmy, mieszkające z rodzicami, którzy palą w domu papierosy, mają niższy poziom enzymu HDAC2 w porównaniu z tymi, których rodzice nie palą. Enzym HDAC2 jest niezbędny, aby zawarte w lekach na astmę seroidy mogły wywrzeć efekt leczniczy.

Na potrzeby badania porównano przypadki 19 dzieci z ciężką postacią astmy, hospitalizowanych w Royal Brompton Hospital w Londynie. Dziewięcioro z nich miało rodziców regularnie palących w domu, dziesięcioro - rodziców niepalących.

Okazało się, że w komórkach płuc dzieci narażonych na bierne palenie było dwa razy niższe stężenie enzymu HDAC2 niż u dzieci z rodzin niepalących.

„Mali astmatycy stale narażeni na biernie palenie mają w komórkach płuc te same nieprawidłowości molekularne, prowadzące do oporności na steroidy, co nałogowo palący dorośli - wyjaśnia główny autor badania prof. Peter Barnes z Imperial College w Londynie. - Identyfikując ten mechanizm wyjaśniliśmy, dlaczego niektóre dzieci - te, których rodzice palą - są mniej wrażliwe na leczenie steroidami wziewnymi, mają dokuczliwsze i częstsze objawy oraz wymagają podawania większych dawek leków, co prowadzi do poważnych efektów ubocznych.

„Otrzymane przez nas wyniki dobitnie podkreślają potrzebę zaostrzenia przepisów mających na celu ochronę dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy. Zakaz palenia w samochodach w obecności dzieci (uchwalony przez brytyjskich parlamentarzystów kilka tygodni temu - przyp. PAP) jest pierwszym krokiem w dobrą stronę, ale należałoby go rozszerzyć na domy i mieszkania - dodaje Barnes.

Jak przypomina, ponad milion dzieci w Wielkiej Brytanii cierpi z powodu astmy. Najpowszechniejszą metodą ich terapii są leki steroidowe, aplikowane za pomocą inhalatorów, jednak w wielu przypadkach okazują się one nie w pełni skuteczne.

Naukowiec ma nadzieję, że odkrycie jego zespołu pomoże opracować nowe metody leczenia, które pomogą dzieciom z ciężką postacią astmy.


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!