Taniec szkieletów pozwala badać urazy

24 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Dzięki animowanym modelom szkieletów i narządów wewnętrznych można określić przyczyny urazów, jakich doznają tancerze – informuje „New Scientist”.

Nadia Magnenat – Thalmann, specjalistka od komputerów z uniwersytetu w Genewie zaprezentowała podczas niedawnej konferencji American Association for the Advancement of Science animowane modele narządów tancerzy. Mają one pomóc lekarzom w określaniu przyczyn problemów ze stawami i pozwolić przewidzieć, w jaki sposób ciało będzie się starzeć.

Zespół Magnenat-Thalmann badał baletnice, ponieważ często mają one problemy ze stawami biodrowymi. Dzięki modelowi można oglądać kości i stawy w ruchu - tak, jakby tkanki były przezroczyste.

Badając stawy, lekarze zwykle korzystają z obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (MRI). Jednak uzyskany obraz przedstawia nieruchomy przekrój stawu w cienkiej warstwie. Szwajcarscy naukowcy także wykonali u sześciu baletnic badanie MRI, jednak oprócz tego poprosili je o wykonywanie typowych ruchów tanecznych w specjalnym, rejestrującym je kostiumie. Łącząc dane z obu badań udało się uzyskać animowany, trójwymiarowy obraz kości i stawów dla każdego ruchu tancerki.

Odpowiednie algorytmy pozwalają obliczyć obciążenie każdej części ciała, co pozwala zwrócić szczególną uwagę na obszary, które w przyszłości mogłyby sprawiać problemy - na przykład na ulegające deformacji chrząstki. Lekarze mogą dzięki temu przewidzieć, jakie leczenie może być w dalszej perspektywie potrzebne.

Na razie proces powstawania takiej symulacji jest zbyt kosztowny i powolny (trwa około tygodnia), aby znaleźć powszechne zastosowanie. Jednak pewnego dnia może się stać powszechnie stosowaną metodą diagnostyczno - prognostyczną.

Na razie twórcy zamierzają zastosować metodę do badań nad urazami kolan u piłkarzy. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!