Arłukowicz zwrócił się do Rady NFZ o odsunięcie p.o. prezesa Funduszu (rozszerzenie)

24 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zwrócił się w poniedziałek z wnioskiem do Rady NFZ, aby odsunęła od pełnienia obowiązków p.o. prezesa NFZ Marcina Pakulskiego na czas wyjaśnienia sprawy dot. umowy NFZ z EuroMedic Medical Center w Katowicach.

Arłukowicz wystąpi też do szefa CBA o pełne zbadanie wszystkich okoliczności dotyczących raportu śląskiego CBA w sprawie umowy z tą placówką.

Z kontroli prowadzonej przez CBA wynika, że przedstawiciele szpitala EuroMedic starając się o kontrakt w 2011 r., podali nieprawdziwe informacje, które miały wpływ na zawarcie umowy. Według "Wprost" Pakulski w ubiegłym roku, już jako wiceprezes NFZ, naciskał na ówczesnego dyrektora śląskiego NFZ Grzegorza Nowaka, aby ten wykreślił jego nazwisko z "pokazujących skandaliczne nadużycia w śląskiej służbie zdrowia" pokontrolnych protokołów CBA, które miały trafić do ówczesnej prezes NFZ Agnieszki Pachciarz. Nowak przyznaje w tygodniku: "Wygumkowaliśmy je".

Pakulski w oświadczeniu przesłanym PAP zaprzeczył, że prosił Nowaka o wykreślenie swojego nazwiska z protokołów CBA. Wyjaśnił, że w latach 2008-2012, gdy pełnił funkcję z-cy dyrektora śląskiego oddziału NFZ, decyzje i kompetencje ws. kontroli dokonywanych przez urzędników tego oddziału NFZ były zarezerwowane do wyłącznej kompetencji ówczesnego dyrektora oddziału Zygmunta Klosy.

Jak poinformował, z treścią protokołu kontroli CBA zapoznał się w drugiej połowie maja 2013 roku i 6 czerwca złożył ówczesnemu dyrektorowi śląskiego oddziału NFZ, Grzegorzowi Nowakowi oświadczenie do protokołu kontroli CBA. "W oświadczeniu tym zwróciłem się też do dyrektora Nowaka z prośbą o przekazanie moich wyjaśnień do CBA w celu włączenia do akt kontroli" - dodał.

"(...) Wypowiedź dyrektora Grzegorza Nowaka zamieszczona w artykule, jakoby miałem się zwrócić z prośbą o wykreślenie mojego nazwiska z protokołu kontroli CBA jest i nieprawdziwa, i nielogiczna" - zaznaczył Pakulski. Dodał, że oryginalny bez żadnych zmian protokół pokontrolny znajduje się w siedzibie Śląskiego NFZ. "Ponadto wystąpienie pokontrolne, podsumowujące kontrolę oraz zawierające zalecenia, nie wskazywało mnie w żadnym miejscu jako osoby odpowiedzialnej za stwierdzone nieprawidłowości związane z kontraktowaniem świadczeń w EuroMedic" - napisał Pakulski.

Z kolei b. dyrektor śląskiego NFZ Grzegorz Nowak powiedział PAP w poniedziałek, że „gumkowanie dotyczyło korespondencji wewnętrznej NFZ”. „Rzeczywiście podjęliśmy takie czynności, żeby część informacji była przekazana do centrali NFZ bez nazwiska pana Pakulskiego, ale to nie był jakiś element fałszerstwa czy zatajenia. Myśmy nie zmieniali protokołu CBA, to były materiały na potrzeby prac wewnętrznych. W ubiegłym roku, we wrześniu pełna dokumentacja i tak trafiła do centrali i ministerstwa zdrowia bez korekt” - powiedział Nowak.

Nowak zapewnił, że w kwestii „korekty” nie był poddawany „naciskom”. „Takie polecenie, takie rozmowy odbyłem z panem Pakulskim, który był wówczas na stanowisku wiceprezesa. Nie wiem, czy to jest naciskanie, jeśli przełożony prosi, żeby w tej wersji wewnętrznej nie było jego nazwiska” - powiedział Nowak. Dodał, że „korygowanie przeprowadzono chyba w trzech miejscach, gdzie występowała funkcja, którą pełnił pan prezes oraz jego nazwisko i imię, czyli Marcin Pakulski. Usunięto korektorem te elementy, które miały zostać anonimowe” - powiedział Nowak.

CBA zapowiada, że jeżeli Arłukowicz zwróci się do nich, to zapoznają się ze sprawą i podejmą dalsze decyzje.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura okręgowa w Katowicach, z zawiadomienia CBA. Postępowanie zostało wszczęte w lipcu ub. roku przez Prokuraturę Rejonową Katowice-Zachód ws. poświadczenia nieprawdy przez przedstawicieli szpitala w śląskim NFZ przy zawieraniu umów o udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej na rok 2012 i następne lata. Do Prokuratury Okręgowej sprawa trafiła 29 stycznia br. Na razie nie ma podstaw do przedstawienia zarzutów.

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!