Skutki zdrowotne nękania dziecka w szkole są długotrwałe

25 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Negatywny wpływ przemocy rówieśniczej na zdrowie dziecka może utrzymywać się wiele lat – wynika z badań, które publikuje pismo „Pediatrics”.

Im dłużej dziecko było ofiarą nękania, tym poważniejsze i bardziej długotrwałe są jego skutki, podkreślają autorzy pracy.

Eksperci ze Szpitala Dziecięcego w Bostonie w USA (Boston Children's Hospital) doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych wśród blisko 4 300 dzieci z trzech miast. Dane na temat doświadczania przemocy ze strony rówieśników oraz stanu zdrowia psychicznego i fizycznego zbierano od nich trzykrotnie – w wieku 10-11 lat, 12-13 lat oraz 15-16 lat.

Analiza potwierdziła, że pod względem zdrowia fizycznego i psychicznego gorzej wypadały dzieci nękane przez rówieśników (nawet w przeszłości) niż te, które nie miały podobnych doświadczeń. Częściej obserwowano u nich m.in. objawy depresji i niższą samoocenę.

Najgorszy stan zdrowia stwierdzano u dzieci, które były nękane przez wiele lat – od szkoły podstawowej do średniej. Tuż za nimi uplasowały się dzieci nękane aktualnie – ich stan fizyczny i psychiczny był gorszy niż kolegów nękanych w przeszłości lub wcale.

"Nasze badania wykazały, że długotrwałe doświadczanie przemocy rówieśniczej ma poważny negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia dziecka, a te skutki mogą się akumulować i nasilać wraz z upływem czasu” – komentuje główna autorka badania dr Laura Bogart.

Jej zdaniem wyniki te potwierdzają, że konieczne jest szybkie interweniowanie i przeciwdziałanie nękaniu dziecka, ponieważ im wcześniej uda się je powstrzymać, tym jego negatywne skutki dla zdrowia mogą być mniejsze. Wymaga to jednak zaangażowania ze strony nauczycieli, rodziców, a nawet lekarzy.

Bogart i jej koledzy oceniają, że potrzebne są badania nad skutecznymi metodami zapobiegania przemocy rówieśniczej i interweniowania w sytuacji, gdy dziecko jest nękane. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!