W Europie olbrzymi krok naprzód w transgranicznych badaniach nad rakiem został poczyniony wraz z niedawnym uruchomieniem finansowanego ze środków unijnych projektu EUROCANPLATFORM (Europejska platforma badań translacyjnych nad rakiem), którego celem jest usprawnianie wszystkich aspektów badań nad rakiem w Europie - od badań podstawowych po testy przedkliniczne i kliniczne.
Projekt EUROCANPLATFORM otrzymał 12 mln EUR z tematu "Zdrowie" Siódmego Programu Ramowego (7PR). Ta sieć doskonałości gromadzi 28 instytucji europejskich prowadzących bardzo intensywne prace badawcze w dziedzinie onkologii.
Badania nad rakiem prowadzone przez instytucje europejskie mogą okazać się ważne dzięki wielu wyjątkowym atutom, a zwłaszcza solidnym podwalinom w biomedycynie i infrastrukturze, które rozciągają się od rejestrów pacjentów po bioinformatykę. Niemniej spotykały się one często z krytyką z powodu rozdrobnienia i niewystarczającej współpracy między kluczowymi podmiotami badawczymi.
Profesor Ulrik Ringborg z Karolinska Institutet w Szwecji, koordynator projektu, zauważa: "W pewnym sensie można powiedzieć, że ta inicjatywa stanowi zmianę paradygmatu w badaniach nad rakiem. Projekt będzie realizowany przez pięć lat, tworząc strukturę współpracy w zakresie badań onkologicznych w UE."
Mimo spektakularnego postępu w badaniach onkologicznych, roczna zachorowalność na raka nadal rośnie, głównie z powodu starzenia się populacji. Aczkolwiek część tego wzrostu nie jest związana z wiekiem populacji. Nowotwór to złożona choroba wywoływana przez interakcje wielu czynników, w tym starzenia się, trybu życia i predyspozycji genetycznych.
W minionych latach byliśmy świadkami radykalnego postępu w poznawaniu mechanizmów molekularnych, które powodują przekształcanie normalnej komórki w nowotworową. Jednak nadal nasza wiedza wymaga dalszego uzupełnienia. Pozostaje wciąż wiele nierozwiązanych kwestii dotyczących diagnostyki i leczenia. Co więcej brakuje nam masy krytycznej potrzebnej do szybkiego wprowadzenia nowych odkryć w środowisku klinicznym.
"Istotnym elementem projektu jest zapewnienie odpowiedniej terapii danemu pacjentowi w odpowiednim czasie" - mówi profesor Ringborg. Dzięki zaawansowanym badaniom zmian DNA (kwasu dezoksyrybonukleinowego), ekspresji RNA (kwasu rybonukleinowego) oraz białek w nowotworach i zdrowych tkankach, oczekuje się, że projekt EUROCANPLATFORM otworzy nowe możliwości walidacji reakcji nowotworów na leczenie.
Profesor Ringborg podsumowuje: "Ale zanim tam dotrzemy musimy przeprowadzić ogromną ilość badań, gdyż zakres możliwych nowotworów i metod leczenia jest ogromny. Żaden ośrodek badawczy nie dysponuje potrzebnymi zasobami. Musimy zadbać o to, by w pełni koordynować i wykorzystywać posiadane zasoby. Ostatecznymi beneficjentami będą pacjenci, społeczeństwo i sektor opieki zdrowotnej."
W skład zespołu EUROCANPLATFORM wchodzą eksperci z Belgii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Norwegii, Szwajcarii, Węgier, Wlk. Brytanii i Włoch.
Więcej informacji:
Karolinska Institutet:
http://ki.se/?l=en
Karta informacji o projekcie EUROCANPLATFORM w serwisie CORDIS - proszę kliknąć:
http://cordis.europa.eu/fetch?CALLER=FP7_PROJ_EN&ACTION=D&DOC=1&CAT=PROJ&QUERY=012da2c8f478:cfad:5ba9ea83&RCN=97701tutaj
Źródło danych: Karolinska Institutet
Referencje dokumentu: Na podstawie informacji uzyskanych z Karolinska Institutet.