Komisja zdrowia: posiedzenie ws. wiceministra i p.o. szefa NFZ

25 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

W piątek 28 lutego odbędzie się posiedzenie komisji zdrowia ws. ostatnich publikacji dot. wiceministra Sławomira Neumanna oraz p.o. prezesa NFZ Marcina Pakulskiego - poinformował PAP szef komisji Tomasz Latos (PiS). Zostaną na nie zaproszeni m.in. Pakulski i minister zdrowia.

Latos powiedział PAP, że zwołał posiedzenie komisji na piątek na godz. 11.00. "Zaproszenie trafiło do ministra Arłukowicza, szefa NFZ. Będę też starał się zaprosić byłą prezes NFZ" - poinformował przewodniczący komisji zdrowia.

SLD wystąpiło do Latosa o pilne, nadzwyczajne posiedzenie komisji. "Tak, by minister zdrowia Bartosz Arłukowicz i szef NFZ mogli przyjść i odpowiedzieć na wszystkie pytania" - wyjaśnił w poniedziałek rzecznik SLD Dariusz Joński.

Chodzi o publikację "Wprost", z której wynika, że Neumann od kilku miesięcy "walczy o interesy" prywatnej klinki Sensor, zajmującej się leczeniem wzroku. Według tygodnika lecznica, co miały wykazać kontrole NFZ, pobierała od swych klientów dodatkowe opłaty za leczenie refundowane przez NFZ, w związku z czym Fundusz wypowiedział jej we wrześniu umowę. Jak pisze "Wprost" Neumann "nagabywał" ówczesną prezes NFZ Agnieszkę Pachciarz dzwoniąc i przesyłając pisma, w których domagał się wyjaśnień na jakim etapie jest rozpatrywanie sprawy prywatnej kliniki. Ostatecznie Fundusz aneksował umowę z Sensor Cliniq do końca 2014 r. Neumann oświadczył, że występował do prezes NFZ ws. wypowiedzenia umowy z kliniką wyłącznie z prośbą o przestrzeganie terminów, a nie z sugestiami, jak rozstrzygnąć odwołania.

"Wprost" podał także, że p.o. prezes NFZ Marcin Pakulski, gdy pełnił funkcję wiceprezesa NFZ, "wymógł na podwładnych, aby jego nazwisko zniknęło z protokołów CBA pokazujących skandaliczne nadużycia w śląskiej służbie zdrowia", gdzie wcześniej był zastępcą dyrektora oddziału. Pakulski zaprzecza, że prosił o wykreślenie swego nazwiska z protokołów CBA. Jak napisał tygodnik, nazwisko Pakulskiego pojawia się w protokole CBA "za każdym razem, gdy funkcjonariusze CBA wskazują na winnych zaniedbań". Chodzi o umowę NFZ z EuroMedic Medical Center w Katowicach. Z kontroli prowadzonej przez CBA wynika, że przedstawiciele EuroMedic, starając się o kontrakt w 2011 r., podali nieprawdziwe informacje, które miały wpływ na zawarcie umowy. Minister zdrowia wystąpił do Rady NFZ, aby odsunęła Pakulskiego od pełnienia obowiązków na czas wyjaśnienia sprawy. Zapowiedział też, że zwróci się do CBA o pełne zbadanie wszystkich okoliczności dot. raportu śląskiego CBA.

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska mówiła w poniedziałek PAP, że premier Donald Tusk poprosił ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza oraz wiceministra Sławomira Neumanna o wyjaśnienia spraw opisanych w mediach. "Z tego co wiem, Neumann złożył dokładne wyjaśnienia, poza tym skierował sprawę do sądu przeciwko autorowi (tekstu we "Wprost"), a minister Arłukowicz skierował CBA do wyjaśnienia tej sprawy oraz zawiesił p.o. prezesa NFZ Marcina Pakulskiego" - zaznaczyła.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!