Słoneczny wykrywacz nowotworów

26 lut 2014 r.

Przystawka do smartfona KS-Detect zasilana światłem słonecznym umożliwiająca wykrywanie mięsaka Kaposiego. Fot. newscientist.com

Zasilana światłem słonecznym przystawka do smartfona może diagnozować mięsaka Kaposiego także w afrykańskich wioskach – informuje „New Scientist”.

Mięsaki to nowotwory, które od raków odróżnia pochodzenie. Nie wywodzą się z tkanki nabłonkowej, ale na przykład mięśniowej czy tłuszczowej. U ludzi stanowią tylko około 1 proc. wszystkich nowotworów, podczas gdy u psów są znacznie częstsze niż raki.

Przystawka KS-Detect, zbudowana przez inżynierów Li Jianga i Davida Ericksona z Cornell University w Nowym Jorku ma wykrywać mięsaka Kaposiego – nowotwór często występujący na przykład u chorych na AIDS.

W Afryce subsaharyjskiej mięsak Kaposiego należy do najczęstszych nowotworów - wywoływany jest przez wirusa opryszczki, który korzysta z osłabienia układu odpornościowego. W pierwszym roku zabija 20-30 proc. chorych, 70 proc. nie przeżywa trzech lat. Do głównych przyczyn tak dużej śmiertelności należy późne rozpoznawanie. Jak dotąd chorzy muszą podróżować do odległych placówek medycznych, by poddać się badaniom.

Do diagnostyki zwykle wykorzystuje się reakcję polimerazy łańcuchowej (PCR), dzięki której powielane są ślady DNA wirusa opryszczki. Proces powtarzany jest tak długo, dopóki ilość powielonego DNA nie uruchomi detektora. Ponieważ w trakcie reakcji zachodzi wielokrotne podgrzewanie i ochładzanie próbki, zwykle potrzebna jest precyzyjna elektronika sterująca.

KS-Detect nie potrzebuje do działania energii elektrycznej. Dzięki soczewce skupia światło słoneczne, tworząc kolisty obszar, którego środek jest gorętszy od obrzeży.

Na chipie umieszczonym pod plamą światła wyżłobiony jest długi kanalik o mikroskopijnym przekroju. Gdy próbka zawierająca DNA przemieszcza się wzdłuż kanalika, podlega cyklicznym zmianom temperatury – wyższej w centrum, niższej na obrzeżach. Dzięki temu może działać PCR. Jeśli pojawi się namnożone (amplifikowane) białko wirusa opryszczki, barwnik o nazwie SYBR Green zaczyna świecić pod wpływem światła niebieskiego. Wówczas smartfon kontrolujący chip wyświetla wynik.

Obecnie metoda wypróbowywana jest w Ugandzie – w badaniach uczestniczy uniwersytet Makerere w Kampali. Prawdopodobnie uda się ją zastosować także w diagnostyce innych chorób, na przykład gruźlicy.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!