Hormony wpływają na przeżywalność kobiet z rakiem płuca

27 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Żeńskie hormony płciowe mogą przyczyniać się do wyższej przeżywalności po zdiagnozowaniu raka płuca - wynika z badań opublikowanych przez "Journal of Thoracic Oncology".

Badacze z International Association for the Study of Lung Cancer (IASLC) skoncentrowali się na wpływie hormonów na przeżywalność kobiet z niedrobnokomórkowym rakiem płuca. Pod uwagę wzięto stopień zaawansowania choroby w momencie diagnozy, rodzaj leczenia (operacja, radioterapia), a także czynniki takie jak wiek, palenie papierosów czy wykształcenie. Okazało się, że głównym czynnikiem związanym z przeżywalnością pacjentek było stosowanie terapii hormonalnej.

W grupie 485 badanych kobiet średnia przeżywalność wynosiła 80 miesięcy w przypadku pań stosujących terapię hormonalną oraz 37,5 miesiąca w przypadku pań, które nie korzystały z tej terapii. Nieco lepsze rezultaty zaobserwowano u kobiet przyjmujących jednocześnie estrogen i progesteron (87 miesięcy) niż u kobiet przyjmujących sam estrogen (83 miesiące), przy czym istotny był czas trwania terapii (11 lat lub dłużej).

Przeżywalność pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem płuca jest większa w przypadku kobiet niż w przypadku mężczyzn. Wiele jeszcze musimy dowiedzieć się na temat przyczyn tej różnicy. Jednym z czynników mogą być hormony, jednak największy wpływ ma wczesna diagnoza i leczenie - podkreśla współautorka badań dr Ann G. Schwartz z Karmanos Cancer Institute w Detroit.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!