Po cesarskim cięciu dzieci częściej stają się otyłe

27 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Osoby urodzone dzięki cesarskiemu cięciu częściej są otyłe niż urodzone naturalnie - informuje pismo „PLOS One”.

Jak wykazała brytyjska analiza obejmująca 38 000 porodów, po cięciu cesarskim otyłość występowała o 22 proc. częściej w porównaniu z naturalnym porodem. Po cesarskim cięciu otyłych było 65 na 100 osób dorosłych, natomiast wśród urodzonych bez cięcia – 60 na 100. Indeks masy ciała (BMI) po cesarskim cięciu był przeciętnie o pół punktu wyższy.

Wcześniejsze badania wykazały, że cesarskie cięcie zwiększa też ryzyko niektórych chorób - na przykład astmy.

Autorzy badań podkreślili, że kobiety powinny być informowane o odległych skutkach związanych z cesarskim cięciem, jednak komentujący eksperci nie są pewni, jak interpretować uzyskane wyniki. Według dwóch głównych teorii może chodzić o aktywizujący wpływ na geny stresu związanego z długotrwałym porodem - albo też skolonizowanie układu pokarmowego noworodka przez bakterie matki.

Z drugiej strony możliwe, że na wynik wpłynęły na przykład otyłe ciężarne, których dzieci mają większą skłonność do tycia. Otyłe kobiety częściej wymagają cesarskiego cięcia. W wielu wypadkach cięcie cesarskie jest zresztą najlepszym wyjściem z sytuacji, ponieważ naturalne rozwiązanie prowadziłoby do zagrożenia życia matki i/lub dziecka.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!