Rada NFZ odsunęła tymczasowo p.o. prezesa NFZ Marcina Pakulskiego

28 lut 2014 r.

Fot. nfz.gov.pl

Rada NFZ zdecydowała w piątek o odsunięciu Marcina Pakulskiego od pełnienia obowiązków prezesa NFZ na czas wyjaśnienia sprawy dot. umowy NFZ z EuroMedic Medical Center w Katowicach. Wnioskował o to minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Jednocześnie Rada zdecydowała, że Pakulskiego zastąpi obecna wiceprezes Funduszu ds. finansowych Wiesława Kłos - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do centrali NFZ.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz złożył wniosek ws. Pakulskiego w poniedziałek w związku z publikacją tygodnika "Wprost".

Według tygodnika Pakulski, gdy pełnił funkcję wiceprezesa NFZ, w połowie ubiegłego roku "wymógł na podwładnych, aby jego nazwisko zniknęło z protokołów CBA pokazujących skandaliczne nadużycia w śląskiej służbie zdrowia", gdzie wcześniej był zastępcą dyrektora oddziału. Protokoły te z oddziału miały trafić do ówczesnej prezes NFZ Agnieszki Pachciarz. Jak napisał tygodnik, nazwisko Pakulskiego pojawiało się w protokole CBA "za każdym razem, gdy funkcjonariusze CBA wskazują na winnych zaniedbań". Chodzi o umowę NFZ z EuroMedic Medical Center w Katowicach. Z kontroli prowadzonej przez CBA wynika, że przedstawiciele EuroMedic, starając się o kontrakt w 2011 r., podali nieprawdziwe informacje, które miały wpływ na zawarcie umowy.

Pakulski zaprzecza, że prosił ówczesnego dyrektora śląskiego oddziału NFZ o wykreślenie swego nazwiska z protokołów CBA i zapowiedział, że pozwie autorów artykułu do sądu.

W piątek przedstawiając posłom komisji zdrowia informacje w tej sprawie, podkreślał, że wystąpienia pokontrolne CBA ws. wyników kontroli w śląskim NFZ nie wskazywały go jako osoby odpowiedzialnej za stwierdzone nieprawidłowości przy kontraktowaniu świadczeń.

Jak wyjaśniał, ze względu na to, że w trakcie kontroli CBA nie zgłaszało się do niego o wyjaśnienia, to w czerwcu 2013 r. złożył na ręce dyrektora oddziału oświadczenie do protokołu CBA dotyczące jego roli z prośbą o przekazanie do śląskiego CBA. "Tego dotyczyła moja jedyna prośba w tej sprawie kierowana do protokołu CBA, w którym były sformułowania, z którymi się nie zgadzałem" - zaznaczył.

Minister zdrowia wystąpił do Rady NFZ, aby odsunęła Pakulskiego od pełnienia obowiązków na czas wyjaśnienia sprawy. Zapowiedział też, że zwróci się do CBA o pełne zbadanie wszystkich okoliczności dotyczących raportu śląskiego CBA.

W 2011 r. Pakulski był zastępcą dyrektora śląskiego oddziału NFZ ds. medycznych. Funkcję tę pełnił od marca 2008 r.. Od lipca do września 2012 r. był p.o. dyrektora tego oddziału, a następnie został zastępcą prezesa NFZ ds. medycznych. Od grudnia 2013 r. pełnił obowiązki prezesa NFZ po tym jak Rada NFZ na wniosek ministra zdrowia odwołała z tej funkcji Agnieszkę Pachciarz.

W ubiegły piątek śląski NFZ poinformował, że o wypowiedzeniu umowy katowickiemu szpitalowi EuroMedic.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!