Arłukowicz: nie widzę powodów, aby Neumann składał dymisję

28 lut 2014 r.

Na dziś nie widzę powodów, aby wiceminister zdrowia Sławomir Neumann składał dymisję – powiedział w piątek minister zdrowia Bartosz Arłukowicz na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia ws. publikacji prasowych o udziale wiceministra w zawieraniu kontraktów przez NFZ.

Jak wyjaśniał, ze względu na to, że w trakcie kontroli CBA nie zgłaszało się do niego o wyjaśnienia, to w czerwcu 2013 r. sam złożył na ręce dyrektora oddziału oświadczenie do protokołu CBA dotyczące jego roli z prośbą o przekazanie do śląskiego CBA. "Tego dotyczyła moja jedyna prośba w tej sprawie kierowana do protokołu CBA, w którym były sformułowania, z którymi się nie zgadzałem" - zaznaczył.

Wyjaśnienia p.o. prezesa NFZ oraz wiceministra zdrowia nie przekonały posłów opozycji.

Tadeusz Dziuba (PiS) ocenił, że wbrew twierdzeniom Neumanna szpital Sensor Cliniq był jednak otoczony "protekcją" urzędników Ministerstwa Zdrowia. Według Dziuby oraz posła Tomasza Latosa (PiS) świadczyć ma fakt, że aneks do umowy z kliniką podpisano 31 grudnia, czyli 11 dni po tym, jak umowa z kliniką wygasła (20 grudnia).

"Ile jest w Polsce placówek, z którymi w tym trybie aneksowano nieistniejące umowy?" - pytał Dziuba, dodając, że obawia się, iż jest tylko jednak taka placówka - Sensor Cliniq.

Poseł Dariusz Joński (SLD) pytał z kolei, dlaczego taki dużym zainteresowaniem ministerstwa, jak Sensor Cliniq, nie cieszyły się publiczne placówki pozostające pod jego bezpośrednim nadzorem, jak np. Centrum Zdrowia Dziecka, a budziły je dwa małe szpitale. Joński zarzucił też, że kompetencje Pakulskiego jako p.o. prezesa NFZ zostały mu przyznane przez Radę Funduszu w sposób niezgodny z prawem.

Józefa Hrynkiewicz (PiS) wnioskowała do komisji, by wystąpić do premiera o wprowadzenie komisarycznego nadzoru nad NFZ.

Po zakończeniu posiedzenia komisji w centrali NFZ zebrała się Rada NFZ, która przychyliła się do wniosku ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza i odsunęła Pakulskiego od pełnienia obowiązków prezesa Funduszu na czas wyjaśnienia sprawy dot. umowy NFZ z EuroMedic Medical Center w Katowicach.(PAP)

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!