Dzieci szczepione w pruszkowskiej poradni mogą nie mieć odporności

2 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Dzieci szczepione w poradni DOM MED w Pruszkowie otrzymały mniejszą niż zalecana liczbę dawek szczepionki lub otrzymały inną substancję - poinformował w piątek Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PZH. Sprawa ma związek z nieprawidłowościami w pracy jednej z pielęgniarek.

"W obu przypadkach konsekwencją tych działań jest duże prawdopodobieństwo niedostatecznej odpowiedzi immunologicznej, aż do całkowitego jej braku" - czytamy w przekazanej PAP informacji konsultanta krajowego w dziedzinie epidemiologii dr Iwony Paradowskiej-Stankiewicz skierowanej do rodziców dzieci, które były szczepione w poradni DOM MED.

W połowie lutego media poinformowały, że pielęgniarka przez kilka lat mogła podawać dzieciom zamiast szczepionki inną substancję, prawdopodobnie sól fizjologiczną. Dyrekcja placówki dopatrzyła się nieprawidłowości w dokumentacji medycznej. Kobieta została zwolniona z pracy, a sprawą zajęła się prokuratura oraz Główny Inspektorat Sanitarny.

Jak poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PZH, sprawdzenie czy po szczepieniu organizm posiada odpowiedni poziom przeciwciał zapewniających skuteczną ochronę przed zachorowaniem, wymaga badania krwi. Badanie takie można wykonać w laboratoriach specjalistycznych np. laboratoriach Państwowej Inspekcji Sanitarnej lub Zakładu Bakteriologii NIZP-PZH.

"Najważniejszą kwestią w obecnej sytuacji jest zebranie informacji, czy państwa dziecko zostało zaszczepione, przeciw jakim chorobom i iloma dawkami (na podstawie analizy dostępnych dokumentów – karta szczepień oraz książeczka zdrowia dziecka).Następnie, po konsultacji z lekarzem, należy podjąć decyzję o przeprowadzeniu badania na obecność przeciwciał i/lub podaniu określonej szczepionki" - napisano w informacji NIZP-PZH.

Jednocześnie podkreślono, że dopiero po ok. 3 tygodniach od szczepienia organizm osiąga właściwy poziom przeciwciał, co oznacza, że badanie przeprowadzone zbyt wcześnie nie da informacji o skuteczności szczepienia.

NIZP-PZH przypomina, że osoba przeprowadzająca szczepienie powinna poinformować rodziców o tym, jaką szczepionkę będzie podawać, a rodzice lub opiekunowie powinni przebywać z dzieckiem w gabinecie zabiegowym przez cały czas jej przygotowania i podawania.

Po zabiegu należy zadbać o to, by osoba przeprowadzająca szczepienie uzupełniła w karcie szczepień i książeczce dziecka dane o szczepionce. W dokumentacji powinny się znaleźć nazwa, numer serii, data szczepienia, podpis osoby przeprowadzającej szczepienie (zazwyczaj jest to przyklejenie naklejki znajdującej się na opakowaniu produktu lub wpisanie ręczne).(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!