Suplement aktywujący białko wydłuża życie myszy

2 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Aktywacja białka SIRT 1 wydłuża życie myszy, a także opóźnia wystąpienie zaburzeń metabolicznych związanych z wiekiem i wpływa korzystnie na ogólny stan zdrowia gryzoni - wykazały badania, o których informuje pismo "Cell Reports".

Sirtuina 1 (SIRT1) jest nazywana białkiem długowieczności. Odgrywa istotną rolę w utrzymywaniu równowagi metabolicznej, a wcześniejsze badania prowadzone na różnych modelach zwierzęcych dowiodły, że pozytywnie wpływa na długość życia. Leki zwiększające aktywność białka SIRT1 spowalniały proces starzenia i opóźniały rozwój chorób związanych z wiekiem.

Dr Rafael de Cabo z amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia badał działanie suplementu zawierającego molekułę o nazwie SIRT1720, której celem jest aktywacja sirtuiny 1. Myszy począwszy od szóstego miesiąca życia otrzymywały standardowy pokarm zawierający 100 mg/kg suplementu.

Suplementacja wydłużyła życie gryzoni o 8,8 proc. w porównaniu z grupą kontrolną. U badanych myszy zaobserwowano ponadto mniejsze nagromadzenie tkanki tłuszczowej, lepszą pracę mięśni i lepszą koordynację ruchową na każdym etapie życia.

Kontynuując badania, dr de Cabo skoncentrował się na wpływie SIRT1720 na ryzyko chorób metabolicznych. U myszy konsumujących pokarm z suplementem stwierdził niższy poziom cholesterolu LDL i mniejszą insulinooporność. SIRT1720 działał także przeciwzapalnie, niwelując ryzyko chorób związanych z wiekiem, których podłożem jest przewlekły stan zapalny.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!