Wiek ojca związany z ryzykiem zaburzeń u dziecka

3 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Wiek ojca może mieć większy niż dotychczas przypuszczano wpływ na ryzyko rozwoju zaburzeń zdrowia psychicznego i problemów behawioralnych u dziecka - informuje pismo "JAMA Psychiatry".

Naukowcy z Indiana University w USA i Instytutu Karolinska w Sztokholmie, analizując ogromny zasób danych dotyczących 2,6 mln osób urodzonych w Szwecji w latach 1973-2001, ustalili, że istnieje wyraźny związek pomiędzy wiekiem ojca a ryzykiem problemów edukacyjnych i wychowawczych u dzieci, a także ryzykiem rozwoju zaburzeń takich jak autyzm, ADHD, zaburzenia dwubiegunowe, schizofrenia, próby samobójcze i uzależnienia.

W porównaniu z dziećmi, które przyszły na świat, gdy ich ojcowie mieli 24 lata, dzieci 45-letnich ojców były 3,5-krtonie bardziej narażone na autyzm, 13-krotnie bardziej na ADHD, 2-krotnie bardziej na zaburzenia psychotyczne, 25-krotnie bardziej na zaburzenia dwubiegunowe oraz 2,5-krotnie bardziej na próby samobójcze i uzależnienia. W przypadku większości z tych problemów ryzyko rosło wraz z wiekiem ojca. Nie oznacza to jednak oczywiście, że większość dzieci starszych ojców doświadczy takich problemów - informują badacze.

"Rezultaty były dla nas szokujące. Zależność okazała się o wiele silniejsza niż sugerowały wcześniejsze badania" - mówi kierujący badaniami dr Brian D'Onofrio, dodając, że podczas tej analizy uwzględniono jednak więcej informacji niż w wielu wcześniejszych pracach. Badana była najliczniejsza dotychczas grupa osób, porównywane były także dane dotyczące rodzeństwa i kuzynów. Pod uwagę wzięte zostały też takie czynniki, jak wiek matki czy status społeczny i wykształcenie rodziców.

Główną przyczyną są najprawdopodobniej mutacje genetyczne, które powstają w męskim nasieniu w procesie tworzenia się plemników. Jako że proces ten trwa przez całe życie, z wiekiem plemniki są bardziej narażone na występowanie tych mutacji - tłumaczą naukowcy.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!