Po porodzie przez 12 tygodni większe ryzyko udaru i zawału serca

3 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Kobiety po porodzie przez 12 tygodni są bardziej narażone na udar mózgu, zawał serca lub zator płuc, czyli dwukrotnie dłużej, niż dotąd sądzono – informuje „New England Journal of Medicine”.

Powodem jest naturalny wzrost krzepliwości krwi u kobiet w ciąży, który ma zapobiegać podczas porodu zbyt obfitym krwawieniom. To z kolei nieco utrudnia krążenie krwi, szczególnie z kończyn dolnych, co sprzyja powstawaniu skrzeplin. Gdy przedostaną się one do mózgu, wywołują udar niedokrwienny, podobnie mogą również zatkać naczynia wieńcowe powodując zawał serca. W razie zablokowania tętnicy płucnej, dochodzi do zagrażającego życiu zatoru płuc.

Dotychczas sądzono, że zagrożenie incydentami zakrzepowo-zatorowymi jest większe jedynie w pierwszych sześciu tygodniach po rozwiązaniu. Najnowsze badania przeprowadzone przez neurologa z Weill Cornell Medical College dr Hooman Kamel sugerują, że utrzymuje się ono przez dwanaście tygodni.

Ustalenie to ma istotne znaczenie odnośnie tego, jak długo u kobiet najbardziej zagrożonych tego rodzaju powikłaniami należy stosować leczenie przeciwzakrzepowe. Najnowsze badania sugerują, że powinno ono trwać dwukrotnie dłużej.

Dr Kamel twierdzi, że większa jest wtedy szansa uniknięcia przez kobiety np. udaru mózgu. Po porodzie rzadko się one zdarzają, ale gdy już do nich dojdzie, mają ciężki przebieg. U co dziesiątej dotkniętej nim matki kończą się zgonem.

Badania przeprowadzono na 1,7 mln kobiet, które w Kalifornii urodziły swe pierwsze dziecko. W okresie półtora roku odnotowano wśród nich 248 udarów mózgu i 47 zawałów serca. Zdarzyło się również 720 zatorów w kończynach dolnych oraz płuc.

Badania potwierdziły, że największe ryzyko incydentów zatorowo-zakrzepowych występuje w pierwszych sześciu tygodniach po porodzie. Jest wtedy aż 11 razy większe. W kolejnych sześciu tygodniach zdarzają się one dwukrotnie częściej. W późniejszym okresie ryzyko to już nie występuje i jest takie samo jak u kobiet, które nigdy jeszcze nie rodziły.

Dr Kamel zaleca matkom po porodzie, by jak najszybciej zgłosiły się do lekarza lub wezwały pomoc, gdy odczuwają bóle w klatce piersiowej i mają kłopoty z oddychaniem, co może świadczyć o zatorze płuc. Konieczna jest wtedy natychmiastowa interwencja. O udarze mózgu mogą świadczyć silne bóle głowy, nagłe zaburzenia mowy lub widzenia oraz równowagi, a także niedowład jednej strony ciała. Niepokojący jest również obrzęk i ból w nodze.

Na takie powikłania po porodzie bardziej narażone są kobiety z nadciśnieniem tętniczym krwi oraz palące papierosy.

Według najnowszych zaleceń Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AHA), kobiety, które przed zajściem w ciążę miały nieznacznie podwyższone ciśnienie krwi, po upływie trzech miesięcy od poczęcia powinny zażywać aspirynę w dawce 80 mg dziennie oraz stosować suplementację wapnia.

W razie umiarkowanego nadciśnienia (od 150/100 do 159/109 mm HG) oraz dużego (powyżej 160/110 mm Hg) powinno być włączone leczenie lekami hipotensyjnymi. Trzeba jednak odpowiednio je dobrać, ponieważ nie wszystkie leki obniżające ciśnienie krwi są bezpieczne w okresie ciąży. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!