Wydziergane narządy

3 mar 2014 r.

Bioinżynierowie z Uniwersytetu Iowa drukują organy przy pomocy drukarki 3D wyposażonej w dwa zrobotyzowane ramiona, pozwalające „przeplatać” komórki włóknami z alginianu sodu. Fot. za Youtube/University of Iowa.

Drukarka 3D wyposażona w dwa zrobotyzowane ramiona pozwala drukować - czy raczej dziergać - narządy złożone z różnych rodzajów komórek - informuje pismo ”Robotics and Computer Integrated Manufacturing”.

Do niedawna stosowane w medycynie drukarki albo tworzyły dokładne modele z tworzywa sztucznego (przydatne chociażby przy planowaniu operacji), albo umieszczały jeden określony rodzaj ludzkich komórek – na przykład komórki skóry – na swego rodzaju rusztowaniu wykonanym z ulegającego w organizmie absorbcji materiału. Ta ostatnia metoda pozwala odtwarzać na przykład ubytki kości czaski, spowodowane urazem czy związane z usunięciem nowotworu.

W ten sposób nie da się jednak wytworzyć trójwymiarowych odpowiedników tkanki chrzęstnej czy mięśniowej, ponieważ składają się nie tylko z komórek, ale także mocnego, włóknistego materiału. Bez takiego wzmacniającego „zbrojenia” ani chrząstka, ani tkanka mięśniowa nie mogą spełniać swojej funkcji.

Aby otrzymać tkankę złożoną zarówno z komórek, jak i materiału włóknistego, bioinżynier Ibrahim Ozbolat i jego koledzy z University of Iowa wykorzystali drukarkę 3D wyposażoną w dwa zrobotyzowane ramiona, pozwalające „przeplatać” komórki włóknami z alginianu sodu. W rezultacie powstały fragmenty tkanki składające się z 20 warstw o przekątnej 20 milimetrów, nie wymagające dodatkowego rusztowania.

Powstała w ten sposób tkanka mogłaby znaleźć zastosowanie na przykład podczas badań działania leków. Wyposażone w wiele ramion drukarki mogłyby w przyszłości masowo produkować narządy do przeszczepu, chrząstkę czy mięśnie. Trzecie czy czwarte ramię mogłoby tworzyć na przykład naczynia krwionośne czy tkankę łączną. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!